„Lidé si stěžují v těchto dnech více, počasí je i pro zdravého člověka namáhavé,“ připustil internista a kardiolog František Kercl.

Odborníci se shodují, že se každoročně v letním období zvyšuje návštěvnost pacientů u lékařů. Nejčastěji si stěžují na dýchací problémy a kolapsové stavy. Na špatný zdravotní stav naříkají hlavně srdcaři a lidé s chronickými onemocněními. Lékaři doporučují vyvarovat se fyzické námaze a nepřeceňovat svoje síly.

„Nejdůležitější je dodržovat pitný režim, aby nepadal tlak,“ radí Kercl. Chybou také je, když se lidé dlouho vystavují přímému slunci.

„V poslední době se stupňuje počet výjezdů, které jsou ovlivněny velkými změnami atmosférického tlaku a vlhkosti. Nárůst jsme zaznamenali asi o třetinu. Problémy jsou ovlivněny ale také velkým počtem lidí, kteří se teď v regionu pohybují,“ potvrdila primářka dačické záchranné služby Ladislava Fabešová.

Poněkud jinak to vidí primář jindřichohradecké záchranky Miroslav Vlasák: „Zatím jsme nepozorovali příliš velké zdravotní problémy. Jedná se o běžný letní nárůst, který není až tak způsoben počasím, ale spíše cestovním ruchem.“

Deník tedy záměrně oslovil dvě odlišné generace, jak se v těchto dnech cítí. „Jsem zvyklá pracovat na zahrádce, ale to v teď vůbec nejde. Ráno se mi hůř vstává a často za den se mi motá hlava,“ odpověděla dvaasedmdesátiletá Anna Adamcová.

Podobně na tom jsou i ale mladší ročníky. „Několikrát za den mě bolí hlava, a to na migrény normálně netrpím, už mě to počasí opravdu nebaví,“ konstatovala Leona Hačková, které je dvacet jedna let.

Meteorologické předpovědi nejsou příznivé ani pro následující dny léta, kdy má počasí ještě zlobit, a to opět v podobě bouřek a prudkých změn teplot a tlaku.

Lucie Schmiedová, Markéta Podloucká