VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozsudky padají dřív

Jižní Čechy - 6706 trestních věcí jsme loni vyřídili v průměru za 157 dnů, v ČR za 229, říká předseda Krajského soudu v Českých Budějovicích JUDr. Bohuslav Petr, Ph.D.

27.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Josef Böhm

Civilní spory, opatrovnické věci a dalších deset agend vyřizovaly jihočeské soudy loni nejpružněji v celé České republice, zrychlilo se i řízení trestních soudů

Máme 157 soud〜ců v kraji. Je jich tedy dost?

Bohuslav Petr: Je to evidenční počet, tedy i se šesti soudkyněmi toho času na mateřské; i tak je to víc, než je plánovaný stav 145 soudců. Musím ale dodat, že ministerstvem plánované počty se odvíjejí podle nápadu věcí za poslední tři roky, přičemž nejčerstvější audit zvedl normu, kolik věcí by měl například civilní soudce na okrese vyřídit za měsíc, z 26 na 30. Tak rázem „přibylo“ justici na 400 lidí.

Tedy průměrně víc než jeden soudní spor za den jako norma?!

Na jednom okresním soudu je soudce, který vyřídí i osmdesát věcí měsíčně. To je ovšem extrém a nejde to dělat do nekonečna. V souhrnu v civilní agendě vyřídily okresní soudy v kraji loni 19 136 věcí, exekučních 22 692, platebních roz〜kazů vydaly 23 412 . . .

Někteří soudci těch třicet sporů ale asi nezvládnou . . .

Je logické, že když někdo bude soudit takovou věc jako Berka a spol., s desítkami tisíc stran ve spisu, nelze po něm chtít další práci. Tady má vedení soudu ovšem regulační nástroj – změnu rozvrhu práce, zastavení nápadu dalších věcí takovému jedinci.

A co ti „jenom línější“?

Soudci mají fixní plat, nelze je stimulovat či sankcionovat odměnami. Působit na ně lze jen domluvou či hrozbou kárným řízením. Každý měsíc má vedení soudu v každém případě aktualizován přehled o výkonnosti každého soudce. Jsou rozdíly, ale výsledek celku je výmluvný – jsme nejlepší v republice ve dvanácti agendách a ve čtyřech jsme druzí.

Přesto se ale i u nás některé případy táhnou léta . . .

Průměrná délka řízení v civilní agendě byla loni u jihočeských okresních soudů 181 dnů, v republice 421. V agendě opatrovnické a péče o děti byly věci vyřizovány průměrně za 97 dnů, v republice za 187 dnů. V agendě trestní jsme ke konci roku 2007 měli jen dvanáct věcí starších dva roky, což bylo 1,57 procenta nevyřízených případů; v ČR byl tento podíl 14,29 procenta. Nejméně „ležáků“ máme i v civilní agendě, kde je jen 49 kauz starších pěti let, tedy 1,22 procenta nevyřízených věcí. Také případů starých tři až pět let máme relativně nejméně, 102, neboli 2,54 procenta. V ČR je to 5,78. Nej〜úspěšnější jsme i u věcí péče o děti, u exekucí, kde starší tří let není jediný případ, a tak dál. Pokud něco v odvolací agendě leží tři měsíce, soudce musí prodlení zdůvodnit. Pak už se věc sleduje každý měsíc.

Každý z těch mála případů jistě účastníci pociťují tíživě . .  Kde jsou příčiny prodlevy?

Tak třeba u Okresního soudu v Českých Budějovicích máme jen sedm věcí starších pěti let, z nichž jsou čtyři přerušeny konkurzem. Mění se vyhlášky o ceně nemovitostí, je třeba zadávat nové posudky, složité jsou otázky procesního nástupnictví, řešení někdy brzdí i postoj účastníků samotných, nechodí svědkové, lidé nepřebírají zásilky . . .

A přitom se občané soudí stále „raději“. Loni například okresním soudům „napadlo“ o 3692 civilních sporů víc než předloni, opatrovnických o 221 . . . A nových trestních věcí přibylo meziročně 526.

Čísla říkají, že na 100 000 obyvatel máme víc soudců než ostatní státy Evropské unie . . .

To je pravda, ale chybí analýza právního řádu jednotlivých zemí, tedy zjištění, co vše se soudí u nás a venku ne . . .U nás je hranicí trestného činu, a tedy příslušnosti k řízení před soudem, škoda 5000 korun, ale v Anglii asi 4000 liber. Přesto souhlasím s tím, že soudců máme relativně dost k tomu, aby justice v naší tradiční podobě dobře fungovala.

Autor: Vladimír Majer

27.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

V bystřické knihovně je až do konce letošního roku k vidění výstava Pocity.
4

OBRAZEM: V Bystřici vystavují Pocity

Mladík se projel na cizím kole

Třeboň - Čtveřice mladých lidí vzbudila pozornost strážníků svou noční zábavou.

Volejbaloví veteráni bojovali u Vajgaru o republikové tituly

Jindřichův Hradec - V jindřichohradecké městské sportovní hale se uskutečnilo mistrovství republiky ve volejbalu nejstarší věkové kategorie nad 50 let. Představilo se celkem 16 týmů, z toho byl půltucet ženských družstev.

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Jindřichohradecko - Představujeme miminka narozená od 16. do 21. září.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

České Budějovice - V tělocvičně českobudějovické ZŠ Emy Destinnové se konalo III. kolo ligy talentů v karate s názvem „Ninja Cup“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení