Ohořelé trámy, propadající se podlahy, hroutící se klenby a hromady suti. Někdejší věhlas starého zámeckého pivovaru jde při procházce současnou smutnou ruinou najít jen těžko. „Nyní komplex vyklízíme a zajišťujeme, aby zůstal stát a už dál nechátral. Dodavatel prací už dokázal vynosit nebo přemístit na devadesát procent trosek,“ vypráví stavební dozor Václav Bombala.
V neuvěřitelně rozlehlých prostorách pivovaru pracovníci ponechávají některé zkroucené a zrezivělé stroje. „Ač mnohdy ani nevíme, k čemu sloužily, některé kousky tu chceme nechat, očistit je a po opravě areálu je tady vystavit,“ říká vedoucí odboru rozvoje Vladimír Krampera. Ukázky některých poničených technologií, například strojů používaných k dopravě výrobních materiálů do patra, si můžete prohlédnout v galerii.
Starý zámecký pivovar v minulém století sloužil jako pomocné prostory, například skladiště, pro sousední nový pivovar, dnešní Dům gobelínů. Provoz v něm skončil v roce 1967. K původnímu komplexu patří také stavení a přilehlé prostory mezi pivovarem a dnešním Muzeem Jindřichohradecka, známé jako dům, ve kterém žil skladatel Bedřich Smetana. Radnice v současné době jedná o jejich odkupu se soukromým majitelem - to proto, aby při budoucích opravách mohla celý areál ucelit.
Až do konce srpna mohou lidé na odbor rozvoje na městském úřadu posílat své návrhy a myšlenky k budoucímu využití pivovarského komplexu. Podle vedoucího odboru Vladimíra Krampery zatím dorazily tři návrhy, z toho dva úplně totožné. Výkresy a plány pivovaru jsou ke stažení na oficiálním webu města, www.jh.cz. Autoři návrhů musejí brát v potaz především fakt, že pivovar je nemovitou kulturní památkou, a tudíž je jeho budoucí využití limitované jistými pravidly památkářů - nesmí se například měnit jeho půdorys. Po vypršení termínu pro zasílání návrhů radnice náměty vyhodnotí, načež budou následovat veřejné debaty s občany.