Tématem číslo jedna byly v sobotu v Lomnici nad Lužnicí ryby. Konalo se zde již tradiční Kaprobraní.

Jak říká Marcela Božovská z lomnického informačního centra, Kaprobraní se poprvé konalo již víc než před deseti lety. „Zapojovali jsme se tehdy do Pohádkového království a souvisely s tím nějaké kulinářské akce. Tak jsme si řekli, že co víc k Lomnici patří než právě kapři. Nic jiného tady nemáme," vysvětlila.

Z původní podoby, kdy se jednalo o dětský den rozšířený o rybářské závody, se Kaprobraní stalo zábavnou i poučnou akcí pro všechny generace. V sobotu jste tak na Farské louce mohli nejen ochutnat rybí speciality a pobavit se při muzice nebo nakoupit na řemeslném jarmarku, ale na děti čekaly různé soutěže a dospělí se mohli utkat třeba o nejlepší rybí polévku nebo v tom, jak dobře a rychle dokáží zpracovat kapra.

Jedním ze soutěžících byl i Martin Kocourek, který do Lomnice přijel s rodinou a přáteli. „Chtěli jsme si užít pohodový víkend a v Třeboni nám řekli, že je tady tahle akce. Dělám ryby běžně doma, ale tady ti chlapi to fakt umí," podotkl Martin Kocourek na adresu Karla Volfa a Davida Broma, kteří před zahájením soutěže v opracování ryb přítomným předvedli, jak na to.

Právě David Brom z Lomnice nad Lužnicí ryby chytá od malička. „Je to moje hobby. Navíc jezdíme s kolegou i ryby prodávat před Vánocemi do Prahy, ale jen tady u nás ukazujeme, jak ty ryby správně připravit. Chtělo by to, aby se ryb jedlo mnohem víc, pořád a nejen o Vánocích," zmínil.

Do rodiny milovníků ryb patří i Dana Jelínková z Lomnice nad Lužnicí. „Máme k rybám blízko, babička muže pracuje v rybářství a já mám také ryby ráda," říká mladá maminka, která ke konzumaci ryb vede i své děti. „Děti je jí od malička, už v roce měly rybí polévku, jsou zvyklé vybírat kosti. Nemají s tím žádný problém," vyzdvihla. Baví jí ale i rybaření. „Mám ráda i sportovní rybolov, máme kajak, ze kterého chytáme i na přehradách a i když je u nás ryb někdy opravdu až moc, je to fajn," říká s úsměvem Dana Jelínková.

Kromě toho, že se přítomní mohli na Kaprobraní naučit správně zpracovat rybu a dozvěděli se mnohé zajímavosti také o jejich lovu, připravena byla i zajímavá ukázka kroužkování divokých ptáků, kteří obývají přírodu kolem lomnických rybníků. Vedoucí kroužkovacího střediska Národního muzea v Praze Jaroslav Cepák například všechny ujistil, že na procházky po hrázích mohou bez obav chodit i v době hnízdění. „Ptáky to opravdu nijak nestresuje," vysvětlil.

Petra Lejtnarová