Objevily se totiž spekulace, že trofejní ryby, které se v rybníce nacházejí, by mohly skončit na některém ze soukromých „kaprodromů".
S tímto obviněním přišel například člen Universal fishing clubu Martin Dvořák, který v e-mailu, jímž kontaktoval naši redakci, upozorňuje, že výlov rybníka provázejí „podivné okolnosti".

„Celá věc měla původně proběhnout až v podzimních měsících, druhá věc je, že organizace provádějící výlov má v plánu zamezit přístupu veřejnosti a valná většina řadových rybářů se obává, aby nedošlo k odprodeji trofejních ryb do soukromých revírů, když by mohly být umístěny do svazových vod," vyslovuje Martin Dvořák své podezření.

Něco takového však zcela kategoricky odmítl Václav Habán, tajemník Moravského rybářského svazu, který na této vodě hospodaří. Důvod výlovu v poněkud nezvyklém období má prý daleko prozaičtější důvod. V havarijním stavu se totiž podle něho nachází přepad rybníka, který je navíc silně zanesený nánosy bahna, a bylo proto nutné urychleně přikročit 
k revitalizaci.

„Patnáct let jsme se pokoušeli na to získat dotaci, ale teď už nezbylo nic jiného, než abychom začali konat vlastními prostředky," uvedl Václav Habán, který obvinění z možného prodávání trofejních kusů označil za naprosto liché.

S rybami podle Václava Habána Moravský rybářský svaz (MRS) v žádném případě neobchoduje. „Ryby, které zde odlovíme, budou přesazeny do jiných revírů ve správě MRS. Některé opravdu pěkné navíc dočasně umístíme na sádky a po skončení prací se do Budečského rybníka vrátí. Rozhodně není v našem zájmu prodávat obsádku na soukromé revíry, ani to neděláme. Uvažování některých lidí je opravdu zvláštní, že nás z něčeho takového podezírají," tvrdí tajemník MRS.

Podezření jsou podle Václava Habána nejspíše výsledkem hysterie, která se rozpoutala po kauze Katlov. Tato soukromá voda patřící rybářské celebritě Jakubu Vágnerovi nyní čelí obvinění, že se v ní prohání kapři úctyhodných rozměrů převezení ze svazových vod.

Tyto pohnutky ostatně připouští i sám pisatel dopisu Martin Dvořák. „Jistě víte o stávající kauze ohledně převozů trofejních ryb do jezera Katlov a věcí točících se kolem Jakuba Vágnera, tak se také rybářská společnost z řad rybářů Moravského rybářského svazu obává, abychom nepřišli o trofejní ryby, které by mohli volně žít a dělat radost všem rybářům, ne naplnit pouze kapsy některým hamižným jedincům," sdělil.

V tomto případě je však zřejmé, že revitalizace a nutné vypuštění je neodkladnou záležitostí.
Starosta obce nacházející se v nejvýchodnějším místě Jihočeského kraje Pavel Polák říká, že je rád, že se oprava výpustního zařízení rybníka dala do pohybu.
„Důvodem je havarijní stav hráze. Již dlouho jsme s vlastníkem, což je Moravský rybářský svaz, o opravě jednali, pořád se čekalo na dotace i na odbahnění, ale stav již byl neudržitelný. Rybník ani nejde upustit, protože již neexistuje požerák. A v případě velké vody by mohl být problém," říká budečský starosta s tím, že všichni doufají, že se rybářskému svazu podaří dotaci na odbahnění získat.

Vyvrací tvrzení Martina Dvořáka z Universal fishing clubu, že by k výlovu neměli lidé přístup, neboť rybník leží u hlavní silnice a polovina vesnice na něj dobře vidí. „Takže je nemožné, aby se něco zakamuflovalo. Rybník má přes dvanáct hektarů, ale je v něm na dvou třetinách plochy tak kolem třiceti centimetrů vody a v nejhlubším místě osmdesát, takže zde ani není moc velkých ryb. Před zhruba šesti lety se zde dělal sonarový průzkum, podle něhož je zde kolem 3,5 metru bahna," doplnil starosta s tím, že z jednání s rybářským svazem vyplynulo, že bude dávat slovené ryby z Budče do jiných svých rybníků. Včera již rybáři rybník vypouštěli.

Opravu hráze Budečského rybníka má Moravský rybářský svaz, coby vlastník, podle vedoucího dačického odboru životního prostředí Jiřího Müllera nařízenou na základě vodohospodářského dozoru. „Oprava byla již nezbytně nutná. Rybník je včetně výpustního zařízení, kterým je čep, natolik zanesený, že vůbec nejde vypustit. Zanesené je i kompletně celé potrubí a také propustek pod komunikací, který již byl vyčištěný. Jedinou možností, jak rybník vypustit, aby se mohlo vše opravit, je překopat hráz. Dole pod rybníkem jsou provedená i účinná opatření, jako záchytné jímky na uvolněný sediment a podobně," popsal Jiří Müller s tím, že hráz byla již v katastrofálním stavu. 

Dopis: Nekalé praktiky při výlovu

Jmenuji se Martin Dvořák z Universal fishing clubu a jsem rybářem v evidenci Moravského rybářského svazu (MRS).
Obracím se na Vás s prosbou, zda by bylo možné udělat reportáž z výlovu rybníka Želetavka 2B v Jihočeském kraji (ve správě MRS) a zamezit plundrování svazových vod ČR?
Výlov se koná dne 11. 6. od ranních hodin v Budči (Jihočeský kraj). V tuto netradiční dobu údajně z důvodu odbahnění a opravy rybníka. Avšak celá záležitost je zastřena spoustou dohadů a nejasností, i když se jedná o jednu z velkých vod kraje Vysočina.
Jen uvedu, že celá věc měla původně proběhnout až v podzimních měsících, druhá věc je, že organizace provádějící výlov má v plánu zamezit přístupu veřejnosti a valná většina řadových rybářů MRS (Vysočina, Jižní Čechy, Morava atd.) se obává, aby nedošlo k odprodeji trofejních ryb do soukromých revírů, když by mohly být umístěny do svazových vod.
Jak jistě víte o stávající kauze ohledně převozů trofejních ryb do jezera Katlov a věcí točících se kolem Jakuba Vágnera, tak se také rybářská společnost z řad rybářů Moravského rybářského svazu obává, abychom nepřišli o trofejní ryby, které by mohly volně žít a dělat radost všem rybářům MRS a ne naplnit pouze kapsy některým hamižným jedincům.
Děkuji předem za vámi projevenou podporu českých vod a rybářů.