Šupináči už se třepají v sítích, rybářům dělá v letošním roce vrásky velké sucho.


„Když takhle prší, tak se těžko mluví o suchu, které nás trápí,“ nastínil včera ředitel závodu Rybářství Kardašova Řečice Ladislav Štercl největší problém letošního roku, se kterým se příslušníci Petrova cechu musejí na Jindřichohradecku vypořádávat.

Tento týden začali rybáři na Třeboňsku zatahovat sítě v menších rybnících. „Naplno výlovy začnou až v říjnu. Letos budeme lovit i atraktivní Rožmberk, a to o víkendu od 10. do 12. října. Návštěvníci budou moci na hrázi ochutnat speciality z ryb a šupináče si koupit,“ uvedl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Pokračoval v tom smyslu, že v sítích rybářství by mělo na podzim uvíznout 2400 tun tržních ryb, z toho asi 200 tun by měly být vedlejší druhy a zbytek kapr. Celkem by mělo rybářství slovit na 3200 tun šupináčů.

„Celkový výrobní plán je na úrovni loňského roku. Chovu ryb v létě nahrávalo teplé počasí, ale obecně platí, že je v našem regionu nedostatek vody,“ potvrzuje problém Malecha.

Podle šéfa kardašovořečického rybářství Štercla prakticky od června nespadly téměř žádné srážky a v krajině citelně chybí voda. Je to znát i v lesích, kde je sucho jako troud.

„V zimě skoro žádný sníh nebyl a všechno vysychá, ztrácejí se pramínky a jestli se to bude opakovat i letos, tak to bude špatné,“ míní Štercl.
Rybáři proto podle jeho slov musejí při výlovech hospodařit s vodou. Nezbude ani upravit komorování tak, aby rybí obsádky neutrpěly.
Výlovy rybníků jsou většinou atrakcí i pro veřejnost, kolikrát třeba k Rožmberku přijíždějí autobusy i ze vzdálených míst republiky.

„Kapra si dám tak maximálně dvakrát do roka, ale atmosféra výlovu je neopakovatelná a rád se chodím dívat. Obdivuji i čapíky, kteří lezou v bahně a sbírají zapomenuté ryby. Sám bych do toho bahna nevlezl,“ říká Václav Valentin z Dačic.

PLÁN VÝLOVŮ:

Rybářství Třeboň:
6. až 7. října: Ponědražský - Ponědraž
10. až 12. října: Rožmberk - Třeboň
14. až 16. října: Velký Tisý - Lužnice
20. až 23. října: Záblatský - Záblatí
4. až 6. listopadu: Svět - Třeboň

Rybářství Kardašova Řečice:

20. až 21. října: Hroch - Radouňka
23. až 24. října: Lásenice Velká - Lásenice
28. až 29. října: Kačležský - Kačlehy
4. až 5. listopadu: Dřevo - Horní Pěna