V úterý druhým dnem zde příslušníci Petrova cechu zatahovali sítě. Od pátku je čeká král rybníků Rožmberk.

Jeho výlov je naplánovaný až do neděle, takže zkrátka nepřijde ani veřejnost. Pro návštěvníky budou na hrázi velikána připravené i nejrůznější pochoutky z ryb a samozřejmostí bude i prodej šupináčů.

Cena vánočního kapra bude podle zástupců rybářství ustálena až po výlovech velkých rybníků, které začínají. Kapři z třeboňského rybářství jsou nyní v prodeji na sádkách za 73 korun první třída a 83 za výběr, kam patří kapři od váhy 2,5 kilogramu. Loňské ceny byly 69 a 79 korun za kilo kapra.

Na sádkách Rybářství Kardašova Řečice mají kilo kapra I. třídy za 68 a výběr za 78 korun oproti loňským 65 a 75 korunám.

„Ryby většinou dostávám, ale kupovala bych je častěji, kdyby byly levnější. Máme rádi zdravá lehká jídla a ryby k nim patří,“ řekla Jitka Řeřichová ze Dvorů nad Lužnicí.

„Čekáme, jak dopadne výlov Rožmberka, který začne v pátek. Napoví, jestli se potvrdí předpoklady ze zářijových výlovů,“ uvedl ředitel společnosti Fish Market, která je členem skupiny Rybářství Třeboň, Rudolf Provázek.

Podle jeho slov budou ceny kopírovat růst nákladů, ale výrazné navýšení nepředpokládají, maximálně o pět až deset procent.

„Ceny zůstanou na stejné úrovni jako loni. V listopadu po skončení výlovů uvidíme, jestli budeme měnit ceny, ale bylo by to jen v řádech korun,“ vysvětlil ředitel Rybářství Kardašova Řečice Zbyněk Zajíc. Ryby si budou moci koupit za stejné ceny jako na sádkách návštěvníci výlovů na Třeboňsku i Řečicku.

„Na výlovu Rožmberka budou od pátku do neděle stánky s rybami i rybími výrobky, kde budou i oblíbené pečené a uzené ryby,“ upřesnil Rudolf Provázek. Kromě toho si podle něj mohou lidé koupit při výlovech ryby, které běžně v prodeji nebývají – amura, tolstolobika, štiku či candáta. Letošní rok hodnotili rybáři jako průměrný, i když měli, zejména na Řečicku, problémy s množstvím vody, protože od dubna málo pršelo a v tropických dnech měly ryby problémy s kyslíkem. Rybáři museli omezovat krmení a provzdušňovat rybníky. Výlovy ukážou, jaké budou výnosy proti vynaloženým nákladům.

PLÁN VÝLOVŮ

Rybářství Třeboň:

6. až 7. října: Ponědražský - Ponědraž
10. až 12. října: Rožmberk -Třeboň
14. až 16. října: Velký Tisý - Lužnice
20. až 23. října: Záblatský- Záblatí
4. až 6. listopadu: Svět -Třeboň

Rybářství Kardašova Řečice:

14. až 15. října: Polom - Plavsko
20. až 22. října: Hroch Velký - Radouňka
23. až 24. října: Lásenice Velká - Lásenice
28. až 29. října: Kačležský - Kačlehy
29. až 30. října: Komorník - Kunžak
4. až 6. listopadu: Dřevo - Horní Pěna