Je třeba co nejvíce ochránit obce pod jeho hrází a navazující města Veselí nad Lužnicí, Soběslav, Tábor a Bechyni.

Jde v podstatě o to, aby do Rožmberku přitékalo více vody a méně odtékalo. Regulací tohoto rybničního gigantu se včera zabýval krajský krizový štáb v Českých Budějovicích. Jihočeský hejtman Jiří Zimola řekl, že rybník Rožmberk zachytí část vody protékající korytem Lužnice.

„K tomuto kroku přistoupíme i za cenu zatopení části Staré Hlíny. Vše jsme konzultovali s třeboňským povodňovým štábem, Stará Hlína je na tuto situaci připravena," ujistil Jiří Zimola.

Podle Zdeňka Zídka, ředitele závodu Horní Vltava státního podniku Povodí Vltavy, byl v Rožmberku v úterý ráno volný prostor, který pojme zhruba sedm milionů kubíků vody. „Přítok do Rožmberka je nyní 40 kubíků vody za vteřinu, odtok přivíráme na pět kubíků za vteřinu," upřesnil Zdeněk Zídek.

Doplnil, že se tak uvolní místo pro vodu z Nežárky, která se do Lužnice vlévá ve Veselí nad Lužnicí. „Právě Nežárka je tou rozhodující řekou, která do Veselí zřejmě přinese povodeň. Nežárku totiž není možné nijak regulovat," vysvětlil Zdeněk Zídek.

Na pevnost a zadržovací schopnosti Rožmberku se lidé znovu spoléhají. Před 11 lety se gigantický rybník rozlil na neuvěřitelnou plochu 2300 hektarů. Ve středu 14. srpna 2002 naměřili hlídkující rybáři z Rybářství Třeboň na vodočtu u hráze výšku hladiny 860,5 centimetru. Hráz Rožmberku tehdy zadržovala přibližně 75 miliónů metrů krychlových vody.

Zadržovací schopnosti mají i jiné jihočeské rybníky. Nezanedbatelný vliv má Bezdrev ve správě Rybářství Hluboká nad Vltavou. Tato vodní plocha chrání Hlubokou a České Budějovice. Například rybník Dehtář pomáhá povodně zvládnout obcím Čejkovice a Žabovřesky na Českobudějovicku. „Hladina Dehtáře šla nahoru o dva a půl metru," uvedl ředitel Rybářství Hluboká Vladimír Kaiser.