„Akci jsem před dvaceti lety vymyslel já a kamarád Jiří z divadla Kruh z Havířova. Ten byl starší a pak nás opustil. Vedu to sám, ale krásné je to, že mi festival pomáhá organizovat celý vodnický tým, je tu spoustu vodníků, kteří sem jezdí od pvního ročníku,“ říká vodník s kytarou Jiří Krška Kolumbus. Hlavní přípravy jsou tedy na něm a na jeho ženě. Místo konání festivalu vybíral před lety s kamarádem Jiřím.

„Řešili jsme tehdy Bechyni, Písek, Zlatou Korunu, ale chtěli jsme to udělat v místě, kde lidé budou moci s námi trávit celý týden. A tak jsme zvolili Chlum u Třeboně, z kapacitních důvodů. V Třeboni byla Čochtanova Třeboň tehdy, ale chtěli jsme připravit něco jiného, takže směřujeme program zejména pro dětského diváka,“ vysvětlil celotýdenní vodnickou akci.

I letos se začínalo v pondělí v podvečer pohádkou, zdravicí a pak dorazil vodnický král. „Potom děláme vodnický průvod, jdeme kolem rybníku Hejtman až na kemp Kapřík. Pak vyplouváme na lodích po rybníku Hejtman, aby vodníci oznámili, že se do Chlumu u Třeboně opět vrátili,“ líčí s úsměvem pořadatel. Od úterka jsou programy od deseti dopoledne až do večera. Aktivity pro vodníky běží i v různých kempech.

Ke dvacátému ročníku Pohádkového Chlumu bylo na středu připraveno asi sedm dílniček. „Jinak máme ve středu asi dvě dílničky pro děti. Také přijíždí profesionální divadla z Opavy, Ostravy, Prahy, Havlíčkova Brodu…,“ nastínil Jiří Krška Kolumbus. V hudebně divadelní skupině Rybníkáři hraje a zpívá od roku 1988. „Práce s dětmi nás baví nejvíce. Dětský divák totiž nic neodpustí,“ dodává s úsměvem.