Tropická vedra sice na chvíli vystřídalo krátkodobé ochlazení, ale meteorologové předpovídají, že se letní počasí brzy vrátí. Milovníci koupání tak opět vyrazí k vodě, do aquaparků a na koupaliště. Plavci mohou ale zamířit i k rybníkům a pískovnám. Voda je zatím ke koupání vhodná téměř všude.

Přestože při pohledu na statistiky ohledně kvality vody, kterou měří krajská hygienická stanice v rybnících Staňkovský a Hejtman, se zobrazuje negativní hodnocení, podle Vratislava Heinige, ředitele odboru hygieny obecné a komunální v Jindřichově Hradci, je stále voda ke koupání vhodná. „Podle směrnice Evropské unie musíme hodnocení kvality vody vztahovat ke čtyřem předchozím sezonám. Proto ve statistikách vychází Hejtman se stupněm tři a Staňkovský dokonce s čtyřkou," vysvětluje.

V hodnocení se totiž promítají hodnoty, které zde byly naměřeny v posledních čtyřech letech. „Musíme lidi upozornit na to, že je zde možnost, že dojde k překročení mikrobiologických ukazatelů," dodal.

Příznivci koupání by se tak měli řídit především podle aktuálního stavu vody a svých smyslových vjemů.

Například Jiří Kohout se jezdí koupat na Osiku. „Je to sice retro, ale má to svou atmosféru," říká. Mezi oblíbené lokality na koupání patří na Jindřichohradecku také rybník Zvůle nedaleko Kunžaku nebo pískovny na Suchdolsku.

Petra Lejtnarová