Na dotazy Deníku odpovídá lékař jindřichohradecké nemocnice Petr Kubíček, který dohlíží na chod vakcinace v očkovacím centru v budově VŠE.

Jaká je situace v jindřichohradeckém očkovacím centru? Kolik vakcín týdně přibližně vyočkujete?

Lékař Petr Kubíček.Zdroj: Nemocnice J. HradecPetr Kubíček: Situace je dobrá, personál je zaučen, každý ví, co má dělat a systém tak funguje celkově výborně. Občas nás potrápí technickými problémy především tiskárny. Ale není se čemu divit, jejich zátěž není úplně malá. V průběhu května jsme očkovali týdně cca 3,5 až 4 tisíce dávek vakcín.

Koho nyní očkujete a jaké vakcíny máte k dispozici?

Očkujeme všechny, kteří mají indikaci - v drtivé většině je to indikace podle věku, jelikož systém se v posledních týdnech otevřel pro širokou skupinu obyvatel. K dispozici na první dávky dostáváme již pouze vakcínu Comirnaty (Pfizer), vakcínami od firem Moderna a Astra Zeneca provádíme pouze doočkování již rozočkovaných osob.

Máte dostatek vakcín?

V posledních týdnech se nám podařilo výrazně zjednodušit administrativní procesy spojené s očkováním a tudíž i významně zvýšit kapacitu hradeckého Očka. Bohužel tato kapacita není zcela využita z důvodu nedostatku vakcín. Jsme schopni naočkovat mnohem více zájemců. Vakcín by mohlo přicházet podstatně více. Nejen nám do očkovacího centra, ale i praktickým lékařům.

Na dodávky od firmy Pfizer jsme se mohli spolehnout již od začátku, což je velmi důležité pro správné plánování druhých dávek apod. Zato Moderna s Astrou nám připravovaly perné chvíle spojené s neustálým počítám, jestli vůbec přijde dodávka na druhé dávky včas. Nyní se to ale již zlepšilo.

Mají lidé nad třicet let zájem o očkování? Už se mohou přihlašovat i třicátníci?

Ano, zájem mají, i když je zatím menší, než jsem osobně očekával. Třicátníci se mohou registrovat do systému od 26. května, ale na řadu samozřejmě přijdou až po proočkování starších věkových kategorií.

Bude podle Vás zájem lidí pod třicet let stejný, jako třeba u čtyřicátníků?

Obávám se, že ne tak docela. Roli v tom bude hrát jistě spoléhání na sílu vlastního zdraví a celková euforie z rozvolňování, takže problematika očkování a jeho význam pro společnost jako celek nebude vnímán touto skupinou jako důležitý. Rád bych se ale pletl.

Myslíte si, že je dobré, aby byly naočkované i děti?

Ano, určitě, minimálně ve věkové kategorii od dvanácti let zcela jistě. Otázkou do budoucna je určení bezpečné dolní věkové hranice.

Kolik pacientů je nyní v jindřichohradecké nemocnici hospitalizovaných s covidem?

K pátku 28. května máme v nemocnici hospitalizováno pět pacientů s covidem.