Přestože podnik je mezi návštěvníky vyhlášený, majitel restaurace Petr Kadlec vaření nikdy nestudoval. Jeho oborem je překvapivě učitelství. "Řekl bych o sobě, že jsem vášnivý amatér, vždy jsem rád jedl a všechno jsem okoukával od mistrů z televize, z knížek i internetu. Původně jsem si zakládal bar, kde měla být tři, maximálně čtyři jídla, ale trochu se nám to vymklo z rukou," zavzpomínal majitel podniku. Lidé totiž už od začátku chodili především na jídlo a proto po několika dnech vznikla z baru restaurace.

Jídlo je moje hobby.Jídlo je moje hobby.Zdroj: RedakceTajemství úspěchu Udírny je prý v přirozené chuti masa. "Zaměřujeme se na vlastní chutě steaku, které jsou pokaždé trochu jiné. Není u nás žádné marinování ani koření a jediné, co se potká s masem je sůl, pepř a gril," odtajnil svůj recept Petr Kadlec. Na český národ je prý, co se týká grilování, pyšný. "Myslím, že se všichni extrémně zlepšujeme a grilovací kultura je u nás obecně na vysoké úrovni. Každý má svůj osvědčený a speciální recept," poznamenal.

Najdou se ale i nedostatky. "Co občas vidím jako negativní je, že hodně grilovačů maso takzvaně přejíždí a zabíjí tím jeho šťavnatost. Je to častý nešvar a dalším je, že se snažíme dochucovat něco, co není potřeba. U masa je ideální dochucovat pouze solí a pepřem, marinády jsou podle mě zbytečné," vyjmenoval Petr Kadlec chyby při grilování.

Karel Kotrbatý v Pištíně podává k pivu bramborák. Tradiční recepturu ovšem originálně pozměnil.
Bramborák potřebuje správné brambory a zadělat se může také pivem

My Češi jsme zároveň zbytečně konzervativní, co se týká druhů grilovacích mas. "Když půjdete někam grilovat, všichni vám dají krkovičku nebo klobásu. S hovězím se spíše bojíme pracovat, přitom takový dobrý vyzrálý hovězí pupek na gril je extrémně vynikající a nedoceněné maso. Když ho uděláte medium rare, je to jednoduše paráda," konstatoval majitel restaurace.

A jaké jsou nejnovější trendy? "V restauraci i moji kamarádi a známí zkouší experimentovat s masem na kosti. Jsou to asi kilové kusy masa jako kotleta s kostí nebo hovězí vysoká roštěná s kostí, které se grilují vcelku. Trvá to samozřejmě déle, ale o to je výsledek zajímavější. Při domácím grilování, pokud nepracujete s teploměrem, je to trochu alchymie," poradil Petr Kadlec.

Restaurace Udírna oslaví už v polovině září dvanácté narozeniny a proto zve všechny milovníky masa na oslavy. "Je to spojené s takovým menším grilovacím festivalem Steakobraní 2022 a kromě klasické nabídky u nás hosté budou moci ochutnat různá exotická masa a specifické řezy mas. Začínáme už 8. září," nalákal milovníky grilování Petr Kadlec. Zákazníci by si ale měli své místo v restauraci vzhledem k menší kapacitě raději rezervovat.

Stezka pro pěší i cyklisty se otevře už v příštím týdnu.
Otevření stezky u rušné silnice na Hradec se blíží, cyklisté už nebudou riskovat