„Loni jsme to měli poprvé a protože se už tehdy sešlo hodně lidí, řekli jsme si, že bychom z toho mohli udělat tradici a zároveň také něco pro Jarošov," uvedlaMarie Šlechtováz Krojové družiny.
Přestože jde o představení, které již navozuje vánoční atmosféru, od všech ostatních se přeci jen liší. Na Mikuláše byste tady čekali marně. „V programu připomínáme pranostiky a zvyky od Kateřiny, Lucie, přes Barboru, mluvíme i o tradici jesliček, vynechali jsme jen Ambrože," pokračovala.
A jak takový nápad vlastně vznikl? Písničky o Kateřinách už soubor v repertoáru měl a k jejich uplatnění v předvánočním programu už tak mnoho nechybělo. „Přemýšleli jsme, jak to propojit a takhle to dopadlo a lidem se to líbí," usmívala se spokojeně Marie Šlechtová.
Letos poprvé ale s jarošovskou družinou vystupovaly i ti nejmenší. „Máme tady dvanáct malých dětí, které si odbudou svou premiéru. Jsou to děti už od tří let zhruba do třetí třídy a my z nich máme ohromnou radost," vyzdvihla a dodala, že nejde jen o potomky členů souboru. „Právě, že jsme přijali dospělé i děti úplně mimo naše rodiny. Někteří jsou z Hradce, Roseče."
Jedním z vystupujících byl iDominik Bašta, kterého ke Krojové družině přivedli jeho prarodiče. „Začal jsem asi před čtyřmi lety s babičkou a dědou a hodně mě to baví. Hlavně vystupovat, to nejvíc," říká desetiletý Dominik, který má za čtyři roky za sebou už vystoupení celou řadu.
Naopak teprve potřetí se před publikum v sobotu postavil čtrnáctiletýJan Valenta.„Přidal jsem se letos na jaře, přivedl mě k tomu strejda. Byl jsem se podívat a zalíbilo se mi to. Teď mě to baví," tvrdí.
Před vystoupením panovala sice především u těch nejmenších trochu nervozita, ale když se začalo zpívat a tancovat, úplně se vytratila a publikum si tak mohlo užít zpěvy a tance plné veselí. V programu nechyběly ani pranostiky k jednotlivým jménům, ale i vysvětlení zvyků, které se k předvánoční době vztahují. Diváci se tak dověděli třeba to, že když třešňová větvička utržená na svatou Barboru vykvete do Štědrého dnu, pro svobodné to znamená svatbu a pro vdané zdraví. A pokud dívka nevěděla, jaký je ten pravý, mohly jí s rozhodováním pomoci knedlíky. Jména hochů se dala do těsta, a který knedlík vyplaval jako první, určil toho pravého.
Děti v publiku se trochu zalekly, když se mezi ně vypravily Lucie v bílých kápích, ale když na závěr všichni dostali oříšek nebo bonbón, bylo po strachu.
Poté už se všichni návštěvníci i vystupující vydali ze sálu na náves, kde za zpěvu koled a svitu zapálených svíček došlo k rozsvícení vánočního stromu. „Líbí se nám to moc. Jak člověk před Vánocemi chvátá, tak tohle ho tak zpomalí a uvědomíte si, co je smyslem Vánoc," podtrhla atmosféruHana Ondřejováz Hostějevsi.
Spokojení byli i členové Krojové družiny. „Chodí čím dál víc lidí. Příště bychom se mohli sejít třeba v Sokolovně," naznačilaVlasta Nejedlá.
Pokud jste vystoupení Krojové družiny nestihli, můžete jej shlédnout ve čtvrtek v jindřichohradeckém kulturním domě Střelnice nebo v neděli od 15 hodin v Domě gobelínů v Jindřichově Hradci na zakončení výstavy blatských krojů.
Petra Jouzová