S počasím je to jak na houpačce. V tom se shoduje mnoho provozovatelů kempů, penzionů, nebo hotelů v českokrumlovském regionu. Obzvláště letos.

„Kemp máme obsazený tak z pětiny kapacity,“ uvedla během sobotního propršeného odpoledne Kateřina Holubová, recepční jednoho z kempů v Černé v Pošumaví. Obdobně to vypadalo i jinde.

„Jsme tady poprvé, ale už to balíme,“ ozvalo se z hloučku mladíků z Plzně, kteří se v sobotu připravovali na odjezd z kempu.

„Odjíždíme o den dříve. Kdyby se nezhoršilo počasí, zůstali bychom,“ uvedl jeden z nich Oto Bečvář. Na Lipno ale nezanevřeli. Pokud to počasí dovolí, pak se za rok zase vrátí.

„Červen a začátek července nebyl moc dobrý,“ míní provozovatel Hotelu Šumava ve Vyšším Brodě Lukáš Franc.

„Spousta lidí nám odřekla z obav kvůli počasí a velké vodě. Vždycky se to ale v polovině července zlepší, takže čekám, že tomu bude tak i letos,“ dodal.

Úspěch ovšem bude záviset zase jen na počasí. „S tím je to vždycky loterie. Všichni tady připravují různé ubytovací balíčky, systémy slev a podobně, ale s počasím nic nezmůžeme,“ uvádí Franc.

Našli se i tací, kterým vítr ani déšť nevadí. „Jezdí se dobře, vlny nejsou velké, je dobrý vítr a mohl by být klidně i silnější,“ dodal surfař Lubomír Čuhel z Prahy, který byl s podmínkami na lipenském jezeře spokojený.


Lanovkou do lesa na houby? Proč ne

Pomalý rozjezd letošní turistické sezony je znát a shoduje se na něm vícero lidí závislých na příjmech od turistů.

„Červen a první polovina července byl v meziročním srovnání opravdu slabší,“ potvrdil Luboš Krejza ze společnosti Lipno Servis.

Zlom by mohl přinést právě uplynulý víkend. Českým Krumlovem se v sobotu dopoledne táhla několikakilometrová kolona aut směrem od Lipna a to takřka hodinu nepřetržitě. Podle některých názorů to vypadalo na to, že mnoho návštěvníků z Lipna vyklízelo pozice kvůli zhoršenému počasí.

Ale například autokemp Modřín si právě tento víkend pochvaluje. „Přijelo poměrně hodně lidí a i když jejich první dojem nebyl příliš přívětivý, protože skoro celá sobota propršela, v neděli a dnes už je to mnohem lepší,“ ohodnotil včera Martin Řezáč.

Nejméně polovina návštěvníků také podle něj využívá lanovku nově otevřeného Bike parku. „Někteří lidé se nahoru nechají vyvézt podobně jako na Kleť. Vystoupí na vrchol Kramolína, nebo jdou do lesa na houby a pak se zase lanovkou svezou dolů,“ dodal Řezáč.

Podle dostupných informací je většina turistů na Lipensku z Čech. Takových se tu pohybuje kolem sedmdesáti procent, zbytek obstarávají návštěvníci především z Německa nebo Holandska. Pokud přijedou Holanďani, pak většinou do svých pronajatých bytů v Lipně nad Vltavou, ale zpravidla na delší dobu. A jestliže jim proprší tři, čtyři dny z měsíční dovolené, pak se zase tolik neděje.

Hůře jsou na tom lidé ubytovaní v kempech na několikadenní dovolenou. S koupáním a teplejší vodou v Lipně to zatím není kvůli počasí příliš slavné. Výhodu tak mají ta místa, kde se nabízí i jiné aktivity.

Druhá polovina července a srpen bývají o turistických sezonách pravidelně lepší. Pokud se tak letos nestane, budou třetinový pokles tržeb, který od začátku roku hlásí mnozí podnikatelé v cestovním ruchu v Českém Krumlově, nejspíše letos kopírovat i provozovatelé hotelů a kempů. Někdo více, jiný méně.