Veškerý svůj volný čas věnuje jejím psům a svému německému ovčákovi, dále pomáhá a radí lidem s výcvikem štěňat pro oba tyto sporty. Sarah má ráda snad každý aktivní sport jako je volejbal, nohejbal, běh . . . a miluje zimu a sníh.

Sarah, která pochází z Prahy, chová doma společně se svou rodinou sibiřské husky. „Když mi byly asi dva nebo tři roky, naši si pořídili prvního huskyho, a tím to vlastně všechno začalo. Přestěhovali jsme se na vesnici a postupně jsme si pořizovali další husky, další a další, měli jsme i několik vlastních chovů,“ říká dívka. Ta vyrůstá s tímto plemenem odmalička a není divu, že už si nedokáže představit život někde v paneláku. „Ptáš se, co to obnáší, za sebe mohu říct, že hodně volného času a trpělivosti. Jsou to naše děti, vezmeme si je jako štěňátka a všechno je musíme naučit sami a ne každý husky to má v sobě! Především je to finančně náročné, a proto jsme rádi za každého sponzora,“ dále pokračuje Sarah, milovnice čtyřnohých kamarádů.
Kromě studia oboru kynolog studentka také závodí, k čemuž je přivedla právě láska k plemeni husky. Aktivně začala jezdit ve svých 14 letech a od té doby naplno trénuje a jezdí po závodech, na kterých se se svým týmem úspěšně umisťuje.

„Jak jsem říkala, vyrostla jsem v tomto prostředí, takže jsem k tomu byla vedena již jako malá holka, bylo to divné. Kdyby mě to tak nechytlo a nebavilo, popravdě znám pár dětí musherů, které tento sport nebere, a nemají k němu žádný vztah, i když si to u sebe nedokážu představit, že by mě psi nebavili a místo toho bych třeba sbírala známky . . . To nikdy!,“ prozrazuje.

Za svůj doposud největší úspěch považuje, že vloni poprvé dojela jeden z nejtěžších závodů v Evropě. „Jmenuje se Šedíváčkův long a jede se v Orlických horách. Za čtyři dny jsem musela ujet 206 kilometrů v horách. Jela jsem spolu se svým osmičlenným týmem a musím přiznat, sáhla jsem si na dno. Ale nakonec jsme celý závod odjeli a jsem na to hrdá, že i přes všechnu námahu a chvilky, kdy jsem si už říkala, co tu děláš, na to nemáš, vzdej to, jsme to zvládli,“ popisuje svůj největší úspěch, kdy se umístila na 13. místě v kategorii LT2, v níž startovalo 36 závodníků a jen pouhých 14 jich dojelo. Pár dní po Šedíváčkovi odjela Český Non-stop pořádaný jejími rodiči. Tam ujela 341km a umístila se na 3. místě. „Ten závod se jede hned asi za tři týdny a je to nejdelší závod v České republice, kdy každý za časový limit 100 hodin musí ujet co nejvíce kilometrů. Takže jsem hrdá, že pejsci zvládli dva takhle těžké závody po sobě,“ zhodnotila své výkony Sarah.

„Čeho bych chtěla dosáhnout? Mým přáním je připravit si svůj vlastní tým a s ním startovat na zahraničních závodech jako je například Femundlopet v Norsku nebo Alpentrail v Alpách. I když je to opravdu hodně vzdálená budoucnost, zatím si na tyto poměrně těžké a hlavně dlouhé závody netroufám, nemám ještě dostatek zkušeností,“ zmiňuje svůj sen Sarah Polanská, jejíž sport vyžaduje odvahu, fyzičku a oddanost jak k tomuto sportu, tak ke psům. Základem jsou psi k tomu určení, což jsou husky, alaskáni, malamuti a další. Dále postroje na psy, tažné šňůry, do kterých se zapřahají a nakonec sáně či kára, pak již lze vyrazit. Toto jsou čtyři základní věci.

Mimo to, že se dívka zajímá o své čtyřnohé kamarády, věnovala se také westernovému ježdění a práskání s honáckými biči, s nimiž i vystupovala. „Měla jsem i vlastního koně, ale protože jsem na něho kvůli škole a psům neměla čas, prodali jsme ho. Přes týden jsem totiž na intru v Humpolci, kde mám školu, proto se přes týden věnuju sportovní kynologii, kterou jsem si vybrala. Zvládám to zatím velmi dobře, jelikož se psy se jezdí na podzim a v zimě,“ vysvětluje.

„Je to velmi náročné, všechno, co se týče mé školy a sportovní kynologie, si platím sama. To, co se týče mushingu čili krmení, všechny pomůcky a vybavení, to všechno platí naši z vlastní kapsy a já už se těším, až dodělám školu, najdu si práci a budu jim moc finančně pomoct, protože je to dost těžké. Kolikrát se rozhodujeme podle peněz, na jaké závody můžeme jet a na které prostě nemáme, a proto jsme rádi za každého sponzora, který přispěje ať už finančně nebo jinak,“ seznamuje Sarah se svým způsobem života.

Také se snaží pomáhat s výcvikem lidem, kteří nemají zkušenosti. „Ráda bych hlavně vycvičila psy tak dokonale, aby se pak umístili na předních místech na mistrovství světa, což je snem každého kynologa,“ dodává Sarah Polanská.

Lucie Schmiedová