„Punťo, jdeme!“ zazní z úst postaršího pána, který vleče svého čtyřnohého psího miláčka od místa činu. Pohoršená kolemjdoucí napomene majitele psa slovy: „Nechtěl byste si to po tom pejskovi uklidit?“ „Starejte se o sebe,“ odvětí podrážděně neukázněný majitel a rychle místo, kde nechal jeho chlupáč hromádku, opouští.



Vysoké pokuty?

Scénka vystřižená z každodenního života na největším českobudějovickém sídlišti Máj a nejen odtud. Na všudypřítomné psí exkrementy už se nemohou dívat ani obyvatelé ostatních částí města.

„Hrůza, po psovi tady uklízí málokdo a my tady v tom pak musíme žít. Nejhorší je, že majitelé venčí své miláčky i v okolí dětských pískovišť a děti si v tom pak hrají.“ Tak hodnotí situaci na Máji jedenapadesátiletá obyvatelka a dodává: „Město se o tento problém má zajímat, strážníci by na pejskaře měli dohlížet a udílet vysoké pokuty.“



Budou brožury

Opačný úhel pohledu nabízí osmnáctiletý mladík s fenkou labradora. „Je to sice hrozné, ale ne každý má zrovna čas uklízet. Já osobně si raději pokutu zaplatím.“ Výše sankcí neukázněné majitele příliš netrápí. Pokuta za takový přestupek je nanejvýše tisíc korun. To je podle názoru většiny žalostně málo. Navíc městská policie kvůli nedostatku strážníků nepořádá cílené akce zaměřené na tyto prohřešky.

Mluvčí městské policie Kateřina Schusterová k tomu dodává: „Tímto problémem se samozřejmě zabýváme. Prohřešky většinou řešíme napomenutím, pokutou jen v některých případech. Prokazatelnost činu je ale dost obtížná a hlídka je v těchto situacích bezmocná. Snažíme se bojovat, ale spíše informativní cestou. Městská policie pořádá besedy v mateřských a základních školách, ve kterých se zaměřuje i na toto téma a apeluje na děti. V současné době připravujeme informační brožuru pro pejskaře, ve které bude uvedeno vše potřebné,“ shrnuje Schusterová aktivity cílené na pejskaře. Navíc připomíná existenci psího parku u točny MHD na Vltavě. Je určen právě k venčení psů. I tam páníček musí po zvířeti výkaly uklidit.

Lenka Metelcová