Nelibost vzbudil navrhovaný schodek přesahující dvacet pět milionů korun.

„Schodek rozpočtu budeme řešit půjčkou na rekonstrukci sportovní haly. Bankovní příslib už máme,“ vysvětlil místostarosta města Pavel Habr.

Připomněl, že na rekonstrukci sportovního stánku dostalo město dotaci z Regionálního operačního programu přes dvacet čtyři milionů korun. Peníze však reálně dostane až po dokončení stavby v příštím roce. Poté bude moci splatit uvedenou půjčku jednorázově.

„Zadlužujeme se. A to, že vedení města sehnalo dotace, je jeho práce,“ reagoval na vyjmenování získaných dotací jeden z přítomných občanů Lubomír Kloiber.

Otázky směřovaly i na to, zda rozpočet počítá s finančním vyrovnáním s provozovatelem nemocnice, tedy společností PP Hospitals, který má špitál ve městě na základě výpovědi opustit.

„Počítáme s tím, že převezmeme nemocnici a zaplatíme deset milionů za investice tak, jak to stojí ve smlouvě, podle které můžeme splácet deset let,“ upřesnil Habr.

Nespokojenost vyjádřil ve středu i opoziční zastupitel Ludvík Fabeš. Uvedl, že pro rozpočet hlasovat nebude a navíc podle jeho slov dostali zastupitelé materiály o rozpočtu až v pátek večer. Řekl také, že nedůvěřuje finančnímu výrobu ani jeho předsedovi.

Rozpočet nakonec přes všechny připomínky prošel díky dvanácti hlasům, sedm z devatenácti přítomných zastupitelů se hlasování zdrželo.
V kolonce příjmy stojí v rozpočtu na rok 2009 částka téměř 135 milionů. Na straně výdajů píšou Dačice 170 milionů korun. Schodek pak přesahuje 25 milionů roku.

Příští rok má vedení města v plánu investovat mimo jiné do rekonstrukce silnice na Červeném vrchu, odbahnění rybníku Sládek a Návesní, sportovního hřiště u koupaliště nebo do protipovodňových opatření.