Členské příspěvky mají podpořit chráněné bydlení pro lidi s mentálním handicapem na statku v Plasné i v bytech na sídlišti v Jindřichově Hradci.

„Sdružení Proutek se stále více dostává do povědomí lidí. Občas se nás naši příznivci ptají, jak by nám mohli pomoci. To nás dovedlo k myšlence založit klub,“ uvedl ředitel sdružení Jan Kostečka.

Klub příznivců

Lidé, kteří se chtějí stát členy klubu, zaplatí zvolený roční příspěvek a od nás budou pravidelně čtyřikrát ročně dostávat nejnovější informace o činnosti a akcích, které pořádáme. Členové mají i tu výhodu, že mohou nakupovat výrobky chráněné dílny se slevou.

Na dobrou věc

Zájemci si mohou vybrat členský příspěvek, jaký nejlépe vyhovuje jejich finanční situaci. Student tak například zaplatí jen korunu za den, tedy 365 korun ročně, běžným členem se stává osoba, která uhradí 730 korun za jeden rok. Příznivci sdružení mohou přispět i ročním obnosem 3650 korun, pak se stávají takzvanými VIP členy a mohou počítat i s tím, že budou mít vstupy na akce pořádané pro veřejnost zdarma. Přihláška do klubu je k dispozici na webových stránkách sdružení.

„Veškeré prostředky, které od členů klubu obdržíme, použijeme na naše projekty, které podporují lidi s mentálním postižením v životě běžné společnosti,“ uvedl Kostečka.

Sdružení si za dobu své existence našlo nemalý počet příznivců a také díky konání předvánočního trhu na statku v Plasné. Tam se každoročně sjíždějí desítky příznivců sdružení. „Moc se mi ta akce líbí. Před Vánoci jsem tam nakoupila spoustu drobných dárků pro přátele. Navíc všechny byly z chráněných dílen, takže šlo i o dobrou věc,“ říká Eva Kosíková z Jindřichova Hradce.

Dílna i bydlení

Chráněná dílna v Plasné zaměstnává čtrnáct lidí s mentálním postižením, kteří se za dobu existence provozu této dílny naučili vyrábět velké množství různorodých výrobků a dokáží se zapojit do práce, ať už přímo v chráněné dílně či při různých zakázkách pro výjezdní skupinu.
Sdružení se také zapojilo do nabízení výrobků dílny prostřednictvím internetového obchodu. Ten společně provozují se se sdružením Fokus Tábor a také střediskem Rolnička v Soběslavi, které poskytuje podporu dětem i dospělým s postižením.

Podle Jana Kostečky se stejně dobře osvědčilo chráněné bydlení pro lidi s mentálním postižením, které sdružení Proutek poskytuje na venkovském statku v Plasné, ale i v bytech v Jindřichově Hradci. v chráněných bytech našli podle něj domov lidé, kteří dříve museli žít v ústavech sociální péče.

Díky podpoře asistentů dokáží žít běžným způsobem života. To znamená, že si sami vaří, chodí nakupovat, ale i hospodaří.