VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se seniorským bydlením v Třeboni pomůže Jihočeská univerzita

Třeboň, České Budějovice - V lázeňském městě chtějí v budoucnu vybudovat komplex bydlení pro seniory včetně těch s Alzheimerovou nemocí.

16.7.2017
SDÍLEJ:

Starostka Terezie Jenisová a rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula podepsali smlouvu o spolupráci města Třeboň s univerzitou, která se týká záměru postavit v Třeboni pro seniory komplex bydlení.Foto: Miroslav Vlasák

Jak jsme již v Jindřichohradeckém deníku informovali, na jeho vzniku by se měla podílet i Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity. Nyní byla uzavřena smlouva o spolupráci města Třeboň s Jihočeskou univerzitou, která se týká právě záměru postavit v Třeboni pro seniory komplex bydlení se všemi potřebnými službami. V Českých Budějovicích ji podepsala starostka Třeboně Terezie Jenisová s rektorem Jihočeské univerzity Tomášem Machulou. Cílem chystaného projektu je výstavba obytných budov včetně zajištění potřebné zdravotnické, sociální a další péče.

V Třeboni již pro toto zařízení našli vhodný prostor, a to v areálu bývalých technických služeb pod hrází rybníka Svět. Jak zmínila mluvčí univerzity Alena Binterová, je to ideální poloha vzhledem k blízkosti centra města, okolní přírody i městských lázní v Třeboni. "Odborníci ze Zdravotně sociální fakulty budou radit s tím, jak tento areál účelně a prakticky uspořádat, vybavit i jaké služby a aktivity tam začlenit," vysvětlila.

Vedoucí multidisciplinárního týmu Dagmar Dvořáčková, která má s prací se seniory dlouholeté zkušenosti jak ve zdravotní, tak v sociální oblasti, popsala, že moderní trendy v péči o seniory u nás i v zahraničí, které jsou na fakultě sledované, úzce propojují zdravotní a sociální péči. "Věnují velkou pozornost také různým volnočasovým aktivitám, fyzioterapii a službám wellness, zdravému stravování, kultuře, komunitnímu soužití i tomu, aby se senioři necítili izolovaní od veřejného života,“ uvedla.

Vybudovat nové bydlení pro seniory se v Třeboni rozhodli na základě Komunitního plánu sociálních služeb pro Obec s rozšířenou působností Třeboň na roky 2015 až 2018, který schválilo zastupitelstvo už před dvěma lety. Proto se radnice letos na jaře rozhodla zaměřit se na vybudování domova se zvláštním režimem pro potřeby pacientů s různými typy demencí.
Jak uvedla starostka Třeboně Terezie Jenisová, než se vše podaří realizovat, bude trvat ještě mnoho let. "Musíme počítat s tím, že do budoucna budeme muset být schopni zajistit tuto péči i našim občanům. Rozhodně budeme tento komplex stavět po jednotlivých etapách podle toho, jak budeme získávat finanční prostředky. Předtím ovšem musíme záměr dobře připravit, aby co nejlépe vyhovoval potřebám budoucích klientů – a právě v tom budou mít důležitou roli odborníci ze Zdravotně sociální fakulty,“ vysvětlila starostka a dodala, že kromě odborné gesce přinese spolupráce s Jihočeskou univerzitou městu i prestižní spojení s uznávanou vědeckou institucí.

Výhledově by zde totiž mělo vzniknout vzorové klinické pracoviště Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity, kam by mohli studenti chodit na praxi pod vedením vyučujících, a to napříč různými studijními obory. Stejně tak je v plánu zajištění klinické praxe akademiků, které napomůže přenosu soudobých trendů do praxe.

Podle Aleny Binterové je uzavřená smlouva pro Jihočeskou univerzitu první svého druhu, což je velmi významný krok inspirativní i pro ostatní fakulty. Vedoucí Kanceláře transferu technologií Jihočeské univerzity Růžena Štemberková zdůraznila, že z hlediska znalostního transferu se jedná o zcela unikátní a mimořádnou smlouvu. "Jejím prostřednictvím nabízíme a komercializujeme naše know how v oblasti humanitní. Za Kancelář transferu technologií Jihočeské univerzity se nám daří uzavírat několik licenčních smluv ročně na technologie, které máme průmyslově právně ochráněné především v oblasti rybářství, ochrany vod a zemědělství. Avšak v rámci znalostního transferu, který podléhá autorsko-právní ochraně, se jedná o první smlouvu tohoto druhu na naší univerzitě,“ vyzdvihla.

Autor: Petra Lejtnarová

16.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.

U Semic se stala vážná nehoda. Čelně se střetla dvě auta

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení