„Na Dobré Vodě proběhla kontrola, která zjistila tak závažné skutečnosti ve vztahu vedení ke klientům, že rada kraje ve středu naprosto jednomyslně odvolala ředitele Domova důchodců Dobrá Voda,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

V posledních týdnech ale houstla atmosféra v dobrovodském domově důchodců kvůli třicetikorunovým zdravotnickým poplatkům. Zdejším seniorům se totiž nelíbilo, že pro ně vedení domova, byť je to krajské zařízení, vyzvedává léky v soukromé lékárně a nikoli v krajské, kde klienti od února nemusejí platit regulační poplatky za každou položku na receptu.

Zimola odmítl, že by se odvolání týkalo zdravotnických poplatků, ale připustil, že právě poplatky byly prvotním impulsem ke kontrole.

Jak upřesnila náměstkyně hejtmana Ivana Stráská, kontrola se konala po čtyřech letech a objevila několik vážných nedostatků. „Jsou to pochybení ekonomická, vnitřních směrnic, a co je nejzávažnější, ve standardech kvality péče. Tyto standardy nebyly kvalitně zpracovány a uváděny do praxe,“ řekla Stráská.

Konkrétní problémy Stráská nevyjmenovala, ale naznačila, že jedním z nápravných opatření bude snížení počtu klientů na uzavřeném oddělení, kde leží těžce nemocní pacienti.

Ke svému odvolání se ředitel domova Josef Hes nechtěl vyjádřit. „Neznám důvody, odvolání jsem dnes obdržel a zítra odcházím,“ řekl Deníku a naznačil, že vinu necítí. „Myslím si, že za těch pět let je za mnou práce vidět. Lidem se tu pomohlo tím, že jsem tu byl, a ne tím, že odcházím,“ dodal.

Dobrovodský domov důchodců nyní řídí zástupkyně ředitele a v nejbližší době kraj vypíše výběrové řízení na nového šéfa domova. Ten by měl být vybrán zhruba do tří měsíců.