„Vloni jsem našla v inzertních novinách nabídku na mikulášskou partu, ale to byl ještě Kubíček moc malý, letos jsem zatím na takovou nabídku nenarazila. Asi to vyřešíme návštěvou nějaké organizované besídky nebo se poptám mezi známými,“ říká Alena Prošková z Jindřichova Hradce.

Vhodný výběr

Někteří rodiče mají obavu, aby do jejich domácnosti nedorazili opilý nebo agresivní čerti, a proto si Mikuláše raději rezervují předem a dávají často na doporučení známých. Jinde to řeší tak, že jeden z rodičů vyrazí večer do ulic a nějakou vhodnou partu si odchytí.

„Byla jsem za čerta nebo anděla několikrát, naposledy v osmé třídě. Tehdy jsme se převlekli v prádelně jednoho paneláku na Hvězdárně a měli jsme domluvené asi jen tři rodiny, jinak si nás většinou vyhlídli někde venku tatínkové. Byl o nás zájem, protože jsme měli jen dva malé čerty, a tak si nás vybírali do rodin s hodně malými dětmi,“ vypráví pětadvacetiletá Lucie z Jindřichova Hradce.

Brigáda

Zároveň dodala, že šlo i docela slušný přivýdělek. Kromě spousty sladkostí si čtyřčlenná parta vydělal i na vánoční dárky. Přiznala však, že dnes už by se do ulic, zejména na sídlišti nevydala. Mikulášské party tady totiž poměrně často obtěžují výrostci s petardami.

Na mikulášskou nadílku chce letos vyrazit i tříčlenná družina složená ze studentů gymnázia. Svoje služby nabízí prostřednictvím letáčků na sídlišti Hvězdárna v Jindřichově Hradci.

Ještě není pozdě

„Vloni jsme měli hodně zájemců, dokonce si nás najala i jedna firma. Letos je to zatím slabší, ozvali se dva tři lidi,“ říká studentka Karolína Havlíčková z Jindřichova Hradce a doufá, že do příštího pátku se ještě nějací rodiče ozvou.

Svoje zkušenosti s rodiči i dětmi popisuje jako dobré a potvrzuje i pravidlo, že někteří rodiče shánějí Mikuláše až 5. prosince přímo v ulicích města. Většinou ale všichni mají připravený soupis hříchů svých ratolestí a žádají Mikuláše, aby děti pokáral ale i pochválil.