Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sekačky nemusejí být v neděli ticho

Dačice/FOTO/ – Ačkoli středeční veřejné zasedání zastupitelů v Dačicích mělo „jen“ šestnáct bodů, kvůli nekonečným přestávkám se protáhlo až do pozdních nočních hodin.

24.2.2012
SDÍLEJ:

Jednání dačických zastupitelů. Ilustrační foto.Foto: Deník/Lenka Novotná

Začalo to hned schvalováním programu, kam chtěl zastupitel Lubomír Kloiber přidat informace o projektu zefektivnění státní zprávy a poté o zneuctění a poškození kaple na starém hřbitově. Nakonec druhý bod vysvětlil místostarosta Jan Bartošek v diskusi v závěru jednání a o první problematice budou zastupitelé informováni na příštím jednání.

Hned poté přišel opakovaný návrh zastupitele Ludvíka Fabeše na odvolání Jana Bartoška z postu místostarosty, který vyvolal úsměv i v řídce obsazených sedadlech veřejnosti. „Účelově si změnil trvalé bydliště, aby mohl být v zastupitelstvu, takže poškodil svou rodinu a je to nemorální,“ zdůvodňoval Fabeš. Jeho návrh, stejně jako minule neprošel. Jedenáct hlasů bylo proti, dva pro a šest zastupitelů se zdrželo.

K tomu se vyjádřil opoziční zastupitel Kloiber se slovy, že toto divadlo nezpůsobuje Fabeš. „Chce, abyste se vyjádřil, tento folklór trvá už jeden a půl roku,“ uvedl na adresu místostarosty.

Ani další bod, volba nového člena rady za Pavla Kamíra (KDU-ČSL), který složil mandát, se neobešel bez ataků. Do zastupitelstva složil slib náhradník Miroslav Dvořák a KDU-ČSL do rady navrhla Jaroslava Pokorného. Starosta města Vlastimil Štěpán, který řídil schůzi, ještě navrhl tajnou volbu, proti které byl zastupitel Kloiber: „Hlasování by mělo být veřejné a myslím si, že řídit město by měli lidé, kteří dodržují zákony a u pana Pokorného o tom řadu let pochybuji.“ Nakonec veřejná volba neprošla a pro Pokorného hlasovalo patnáct z devatenácti přítomných.

Poté se ještě ozval zastupitel Kloiber s tím, že se na něho obrátila veřejnost s dotazem, zda by Jaroslav Pokorný teď neměl odstoupit z předsednictva finančního výboru, když je radním. „Je to v souladu se zákonem? Jak může kontrolovat sám sebe?“ ptal se.

Odpověď ve formě citace zákona o obcích dostal od tajemníka městského úřadu Karla Macků, ze které vyplývá, že obě funkce současně se nevylučují.

Na to reagoval opoziční Kloiber: „Dostali jsme se do Absurdistánu, kdy bude radní sám sebe kontrolovat.“

Poté hladce prošly čtyři body majetkového charakteru o převodech pozemků a podobně. Následně starosta města Štěpán přednesl návrh vyhlášky o regulaci hlučných činností, která by měla platit od 1. dubna na celém území města.

„Používání sekaček, kotoučových a motorových pil, křovinořezů a rozbrusek bude v neděli a o svátcích povoleno pouze od 16 do 20 hodin,“ uvedl starosta. Dále vysvětloval, že se množily stížnosti a dotazy občanů, na základě kterých vyhláška vznikla. „Dospěli jsme k názoru, že je třeba tuto situaci narovnat. Ve spolupráci s právním oddělením jsme se seznámili s praxí v jiných městech, sehnali podklady. Jedinou schůdnou a vymahatelnou cestou bylo vyjmenovat činnosti, které se omezují. Návrh jsme nechali odsouhlasit i ministerstvem,“ předeslal starosta.

Návrh vyhlášky vyvolal nesouhlasné reakce jak z řad přítomných občanů, tak i zastupitelů. Mezi prvními se ozval Vlastimil Švec, který takovou vyhlášku otevřeně označil za buzeraci lidí. „Stejně se to nedá uhlídat a jen na sebe budeme donášet. Nebudu pro ni hlasovat,“ ujistil. Na to reagoval Kloiber s tím, že pro vyhlášku rovněž nebude hlasovat: „Myslím si, že se dostáváme skutečně do Absurdistánu. Někomu vadí zvony, jinému pila, bude to napadnutelné. Proč ale někdo neřeší rachejtle? Uvědomte si, že je hodně lidí, kteří jindy na tyto práce nemají čas.“ Názor podpořil i zastupitel Luboš Stejskal a doporučil, aby se více hlídal noční klid.

Do diskuse se zapojili i další, kteří požadovali výjimky pro stavebníky, nakonec zvítězil návrh Pavla Antonů, aby se zákaz netýkal tesařských prací, když má stavebník platné povolení. V hlasování ale jeho doplnění neprošlo a nakonec nebyla přijata o jeden hlas celá vyhláška, čemuž přihlížející občané zatleskali. V době přestávky, kdy se hlasováni připravovalo, přihlížející žertovali o tom, že se za chvíli zakáže i kuňkat žábám.

Autor: Lenka Novotná

24.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Zmizela smrková kulatina za padesát tisíc

Jiří Vávra a jeho dýně, která vážila 66,4 kilogramu.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Co ve středu s volným časem?

Jindřichohradecko/ANKETA/ - Kina, přednášky nebo výtvarné dílny. Taková je středeční nabídka Jindřichohradecka pro volný čas.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Jindřichův Hradec - Každý týden vám představíme prvňáčky ze základních škol na Jindřichohradecku. Dnes jsou to děti z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Na Hradecku ve středu zavřou tři čtvrtiny praktických lékařů

Jindřichův Hradec /ANKETA/ - Ve středu bude stávkovat většina praktických lékařů. I na Jindřichohradecku.

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení