„Sektáři dokážou v člověku vyvolat až stav skutečné závislosti,“ tvrdí Jan Polivka z Teologické fakulty Jihočeské univerzity.
„Sekty existují i na jihu Čech,“ říká Jan Polivka, vedoucí Katedry psychologie a sociologie na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který se sektami zabývá.
Příklad ze Světlíku
„Jedna společnost působila před několika lety ve Světlíku u Českého Krumlova,“ říká Polivka. Šlo o komunitu Zdeňka Lukáše z Hnutí Nového věku. Žili na statku a s okolím moc nekomunikovali.
„Slyšel jsem, že jejich šéf před lety skončil na psychiatrii,“ říká Pavel Macák, velitel pořádkové služby českokrumlovské Policie ČR. „Pak zmizeli a už tady byl klid.“
Sekty totiž bývají postavené na autoritě konkrétního člověka. Tvrdí to i českokrumlovský farář Václav Pícha, který v regionu působí. „Sekty ale ohrožují mladé lidi stále,“ říká Pícha. „Nabízejí totiž rychlé řešení problémů, což ale není pravda. Vypadají exkluzivně, ale člověk se nechá přitom napálit.“
A co je na sektách přitažlivé?
„Každá sekta se tváří výlučně a výjimečně, a to mladé lidi samozřejmě zajímá,“ dodává farář Václav Pícha.
Jan Polivka tvrdí, že přitažlivost sekt souvisí také se současným způsobem života.
„Svět je jedna veliká vesnice, ale vyznat se v ní není vůbec jednoduché. Lidé potřebují jistotu a bezpečí. Různé instituce a organizace vycházejí lidem vstříc, některé však mají na člověka negativní vliv.“
Právě k nim prý patří i určité náboženské sekty. „Mnoho lidí tvrdí, že sekty je ohrozit nemohou,“ pokračuje Polivka.
„Někteří jsou prý ateisté, jiní se považují za věřící. Jenže členové sekt těží ze životní situace, kdy je člověk náchylný k oslovení a ovlivnění. “
Jedná se například o lidi nešťastné, kteří řeší nějakou krizovovou situaci, nebo o lidi, prožívající zármutek. „K těmto lidem se sektáři ve správnou chvíli přiblíží. Někdy v člověku dokážou vyvolat až stav skutečné závislosti. Sekty využívají toho, že lidé touží po zdokonalování a zlepšování se. Členové sekt těmto lidem nabízejí cestu.“
Zatímco dříve se za sekty označovaly skupiny lidí, které se odtrhly od nějakého hlavního proudu, v současnosti jde spíš o hnutí vykazující určité znaky. Jejich členové se poslušně podrobují silné autoritě, poslušnost však není zavazující, ale osvobozující.
„V České republice je zřejmě mediálně nejznámější skupina Imanuelitů Jana Dvorského, který si získal absolutní poslušnost a důvěru,“ pokračuje Jan Polivka.
Nebezpeční jsou satanisté, jejichž chování může přejít až ke kriminálním činům. „Během posledních sedmi let jsme ale žádný případ s členy nějaké sekty nevyšetřovali,“ uklidňuje jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková.
Svědci v akci
K sektám se přiřazují také například Hnutí Hare Kršna, Moonovo hnutí i Svědkové Jehovovi. Ty jsou vidět, jak na veřejných prostranstvích nabízejí časopisy a literaturu.
„Jejich nebezpečí vyplývá ze zcela nekritického postoje svědků k autoritativnímu vedení,“ tvrdí Zdeněk Vojtíšek, zakládající člen Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů.
Jsou sekty nebezpečné pro každého? „Nechat se jimi ovlinit není otázkou intelektu člověka,“ říká Polivka. „Záleží na psychologickém hledisku, jaké potřeby si člověk vstoupením do sekty plní.“