První neuvěřitelný případ se stal minulý týden v Lásenici, kde do nezajištěného domu staršího manželského páru vnikly tři ženy snědé pleti.

„Zatímco dvě z nich zaměstnaly majitelku domu, ta třetí v klidu prohledala dům a odcizila čtyři papírové obálky s celoživotními úsporami manželů a vkladní knížky. Ztratila se tak hotovost v hodnotě čtyři sta tisíc korun. Pak ženy, spokojeny se svým lupem, odjely vozidlem neznámo kam," informovala mluvčí hradecké policie Hana Millerová.

Senioři podle ní patří k jedné z nejohroženějších skupin obětí majetkových trestných činů. I na vesnicích je dnes prý třeba dodržovat základní zásady bezpečnosti a neusnadňovat tak zločincům jejich nekalou živnost.

„Absolutně nutné je zamykat. Hlavně na venkově nejsou lidé zvyklí mít například zajištěnou branku do dvora nebo zadní vchod do domu. Toho pak zloději mohou snadno využít. Důležité je také nenechávat si různě poschovávané klíče. Nechat klíč pod květináčem vedle hlavních dveří, zatímco jedu do města, je přímo pozvánkou pro různé nepoctivce," zdůrazňuje Hana Millerová.

Druhý zločin se stal v pondělí ve Studené a je až nápadně podobný případu, který se odehrál minulý měsíc na Dačicku.

Stejně jako ve starším případě i zde byli v hlavní roli podvodní brusiči nožů, kteří využili dobrosrdečnosti starší ženy.

„Tři neznámí pachatelé nabídli v domě s pečovatelskou službou ve Studené dámě ve věku 86 let, že jí nabrousí kuchyňské nože. Seniorka pachatele pozvala do bytu a po nabroušení nožů využili nepozornosti poškozené a ze zásuvky obývací stěny jí odcizili obálku s finanční hotovostí ve výši 10 tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Hana Millerová.

„Důležitou zásadou je nikomu nevěřit a hlavně nepouštět do domu či bytu neznámé osoby. Po těch, kteří přijdou například odečíst vodoměr, je třeba striktně vyžadovat doklady. Nejlepší je mít takovou schůzku domluvenou s elektrárenskou nebo vodárenskou společností předem," doporučuje Millerová