Největší starosti reforma přidělává seniorům.

Někteří lidé v domovech důchodců teď musí šetřit ještě víc než dříve, aby byli vůbec schopni poplatky uhradit.

,,Jeden z našich klientů si musel odhlásit televizi, protože už to na něj bylo moc poplatků najednou,“ potvrdil vedoucí domova důchodců v Třeboni Jaroslav Lehmann. V některých situacích je podle něj pro seniory neúnosné vše zaplatit.

,,Když je člověk měsíc hospitalizovaný v nemocnici, přichází o příspěvek na péči a ještě musí zaplatit 1800 korun za pobyt tam,“ vysvětlil Lehmann. V Třeboňském domově důchodců mají výhodu v tom, že mají s jednou lékárnou smlouvu, že jim hradí doplatky za léky, takže jsou peněženky seniorů zatíženy o něco méně.

,,S největšími problémy jsme se potýkali v lednu. Byla to pro všechny novinka. Nikdo s poplatky nesouhlasí, ale postupně si na to zvykají. Najdou se ale i takoví, kteří odmítají jít za lékařem nebo nechtějí předepisovat některé léky,“ upřesnil situaci vedoucí domova důchodců v Otíně Jiří Kubát. Podle něj s tím v lednu nebyli lidé ještě vnitřně ztotožněni a odmítali poplatky platit. Ve výjimečných případech jim lékař peníze odpustil, jindy nakonec k dohodě došlo.

Pomoc s nákupem

,,Musím přiznat, že u nás s tím problém není. Nezaznamenali jsme žádné nepříjemnosti. Samozřejmě se jim to nelíbí, ale neprotestují. Potvrzuje to i poslední společné setkání, kde na toto téma nepadl ani jeden dotaz,“ pochvalovala si vedoucí domova důchodců z Budíškovic Marie Tománková.

Co se týká léků, nakupuje je domov důchodců jednou měsíčně pro všechny klienty, v akutních případech ihned. ,,Ať chceme nebo ne, do vztahu pacient lékař vstupujeme. Třeba tím, že léky nakupujeme my, a tak musíme poplatky za ně vybírat od klientů. Někdo nám je dá předem, u jiných musíme chvíli počkat,“ poznamenal Lehmann.

Důchodcům se snaží pomáhat i v Otíně: ,,Pomáháme našim klientům tak, že jim dojedeme na pokladnu zaplatit třeba fakturu za pobyt v nemocnici nebo jim připomínáme nutnost zaplacení a podobně.“

V domovech důchodců se na téma poplatky u lékařů už v prosinci nebo lednu pořádala různá sezení, kde seniorům zaměstnanci domova vše vysvětlili. Včetně toho, aby se na lékaře kvůli tomu zbytečně nezlobili.
Domovy důchodců mají většinou své doktory, kteří do domova dojíždějí dvakrát týdně. ,,Většina našich klientů je zaregistrována u jednoho lékaře, ten k nám dojíždí. U něj zaplatí stejně jako jinde 30 korun a nemusí přitom dlouho čekat,“ vysvětlila Tománková.