Dnes rekapitulujeme leden 2009.

První miminko

Na prvního novorozence roku 2009 si porodníci počkali do 13.20 hodin, kdy na svět přišel Lukáš Dunka z Jindřichova Hradce. O něm také mluvil 1. ledna večer při slavnostním Novoročním ohňostroji starosta Jindřichova Hradce města Karel Matoušek.

Ten v krátkosti nastínil také investiční akce pro letošní rok, z nichž významné byly například výstavba nové mateřské školy a rekonstrukce bazénu. A jak se v uplynulých dnech mohli lidé přesvědčit, obě se zdárně podařily.

Zrádný led

Jeden utonulý bruslař a pět topících se lidí. To byla bilance prvních dvou dní roku 2009 na Jindřichohradecku. Muži (45 let) z Prahy se stal osudným novoroční výlet na bruslích za zdravým vzduchem na Staňkovském rybníce. Prolomil se pod ním led a záchranáři jeho tělo našli až druhý den.

Úřad práce, fronty

Dvě stě lidí přišlo první pracovní den roku 2009 na pobočky úřadu práce na Jindřichohradecku.
Podle slov ředitelky Stanislavy Zemanové se finanční krize zatím ještě v těchto počtech výrazně neprojevila. Důvody, které lidi na pracoviště úřadu práce přivedly, byly zejména ukončení sezonních prací, například v podniku České lesy Český Rudolec nebo ve stavební firmě Swietelsky.

Nehody bez policie

Od začátku roku řidiči nemusejí volat k nehodě se škodou pod 100 tisíc korun policii. V prvních dnech byli motoristé tak trochu bezradní a kladli si řadu otázek. Jak má člověk, který se nepohybuje v oboru, odhadnout výši škody? A jak se bude s někým třeba uprostřed křižovatky dohadovat, kdo škodu zavinil? Lidé alespoň v počátcích na policii volali dál a pracovníci operačního střediska jim radili, jak postupovat, sdělili telefonní čísla na odtahové služby a podobně.

Šikana ve škole

Urážky, nadávky, ponižování a vyhrožování spolužákovi. Tak to je jen malá část toho, co se objevilo na blogu, který vytvořili žáci jedné základní školy na Jindřichohradecku. O takzvané kyberšikaně se pak vedení školy dozvědělo až po udání. Autoři si vysloužili potrestání, ale reakce jejich rodičů zaskočila i otrlé pedagogy. Obvinili školu z omezování svobody.

Pátrání po Illeové

Hlavně v Jindřichově Hradci se od Vánoc velice často mluvilo o záhadném zmizení Soni Illeové z podnikového večírku. Policisté několikrát pročesávali břehy okolo Nežárky, prohledávali Vajgar a hledali svědky, kteří byli osudnou noc z 19. na 20. prosince v Paradis klubu. Smutným nálezem zavražděné ženy v březnu ale případ dosud neskončil, neboť pachatel je stále neznámý.

Přísnější výkup

Sběrny druhotných surovin na Jindřichohradecku vstoupily do nového roku s mnohem rozsáhlejší legislativou, než na jakou byli jejich pracovníci zvyklí. Novela zákona o odpadech a nová vyhláška má za úkol zamezit například krádežím kanálových poklopů, dopravních značek, kabelů, ale i součástí náhrobků nebo soch. Ty pracovníci sběrných surovin již rok nesmí vykupovat od fyzických osob a nesmí za ně ani platit v hotovosti.

Razantně poklesly ceny za druhotné suroviny, papír se přestal vykupovat. Nepatrně se zvýšila cena železa.

Tragické nehody

Za prvních devět dní v letošním roce na silnicích okresu zemřeli dva lidé.

U Horní Lhoty nepřežil srážku s kamionem řidič fabie a u Číměře nezvládl zrádnou zatáčku teprve osmnáctiletý řidič. O štěstí mohou hovořit jeho dvě spolujezdkyně, které byly připoutané a karambol přežily.

Filatelista u soudu

U Okresního soudu začalo líčení s vášnivým filatelistou Zdeňkem Mazurou z Příbramska, který byl obžalovaný za krádeže listin v archivech. V jedenácti archivech v celé republice odcizit historicky významné dokumenty, hlavně na archiválie z takzvaného předznámkového období, tedy do roku 1850. Škody šly do stovek tisíců korun. V listopadu padl verdikt u krajského soudu – dva roky podmínka a peněžitý trest 450 tisíc korun.

Kauza nemocnice

Soudkyně Okresního soudu v Jindřichově Hradci Dana Baranová měla nelehký úkol: rozhodnout, zda vypovězení nájemní smlouvy na nemocnici ze strany města Dačice jako majitele bylo oprávněné, když nájemce a provozovatel PP Hospitals vloni uzavřel oddělení interny.
Její verdikt zněl, že město je v právu a společnost musí zbývající prostory špitálu vyklidit, a to do patnácti dní od nabytí právní moci rozsudku. Musí také zaplatit soudní výlohy.

Věci se tak daly do pohybu, společnost PP Hospitals z nemocnice odešla a provozuje zde pouze cévní chirurgii. Špitál přešel pod jindřichohradeckou nemocnici a od 1. ledna 2010 se stane v pořadí 8. krajským zařízením.