Poplatky u doktora

Dar od kraje v podobě odpuštění poplatků za ambulantní a nemocniční péči v Nemocnici Jindřichův Hradec, který platí od 1. února, někteří pacienti v počátcích odmítali. O novince je při vstupu do nemocničního areálu informuje tabule.

Někteří lidé v čekárně ordinace skrývají rozpaky, jiní se svým názorem netají. „Jestliže by poplatky měly zdravotnictví pomoci, tak jsem pro, aby se platilo dál. Lidem, kteří nemarodí často, to většinou nevadí. Sama jdu k lékaři, jen když to potřebuji, je to tak jednou za pět let,“ uvedla jedna z pacientek.

Krize a odbory

Vyjednávání pracovních podmínek se zaměstnavateli, které budou součástí nové kolektivní smlouvy na další rok, neměli v únoru odboráři jednoduché.

 Většina velkých strojírenských podniků v okrese zaměstnance propouštěla. „V listopadu a prosinci jsme měli práce tolik, že jsme museli lidi přijímat. Teď ale vytloukáme klín klínem a ještě nevíme, s kolika zakázkami můžeme výhledově počítat,“ uvedl předseda odborové organizace Imrich Žec.

Podle jeho slov vloni touto dobou jednali například o plošném navýšení mezd pro všechny zaměstnance o tisíc korun, ale letos současnou kolektivní smlouvu jen prodloužili.

Kauza nemocnice

Naději slíbilo na začátku února pracovní jednání zastupitelů města, kde byl přítomen i hejtman kraje Jiří Zimola a jeho náměstkyně pro oblast zdravotnictví a sociálních věcí Ivana Stráská.
Společnost PP Hospitals předložila nabídku ke smíru. Požadovala uhradit zhruba 13,6 milionu korun, s tím, že město by investice splácelo podle smlouvy deset let.

Další jednání zkomplikoval odchod osmi opozičních zastupitelů z veřejného zasedání ještě před začátkem diskuse o nemocnici. Ústy Ludvíka Fabeše sdělili, že tímto krokem chtějí situaci odblokovat a umožnit tak koalici odhlasovat jednotlivé body o vyrovnání. Na konci února se věci pohnuly k uzavření dohody.

Lékárníci se bouří

Zmatečnou situaci způsobenou zrušením poplatků v lékárnách, jejichž zřizovatelem je kraj, se rozhodli řešit členové Okresního sdružení lékárníků Jindřichův Hradec (OSL).

Lidé totiž začali jezdit do krajské lékárny v Českých Budějovicích s dvaceti až třiceti recepty od příbuzných a sousedů, takže obyčejná malá lékárna, neměla šanci.

Náměstí zůstává

Jednoznačné „ne“ změně názvu jindřichohradeckého náměstí Míru řekli v anketě občané, jichž by se to nějakým způsobem dotklo.
S návrhem pojmenovat náměstí po zakladateli města Jindřichu I. z Hradce přišel na podzim loňského roku zastupitel Vladimír Maryška.
Na základě toho bylo lidem doručeno 249 anketních lístků. Z 164 odpovědí, které se městu od zde bydlících občanů a sídlících firem vrátily, bylo 141 proti změně názvu.

Práce pro řezníky

V prvních třech únorových pracovních dnech se přišlo na pobočky jindřichohradeckého úřadu práce zaevidovat celkem 326 lidí. Některé firmy omezily provozy. Například ze společnosti Heltos Slavonice přišlo v těchto dnech 47 lidí, ze společnosti Maso Planá 36, z podniku Lučina Dolní Němčice 30 a 8 z TRW–Das Dačice.
Například o profesi řezníka byl zájem i v Holandsku.

Uzavření Štítného

Od 9. února dopravní značky a pásky omezovaly přístup do Štítného ulice v centru Jindřichova Hradce. Sníh ale práce oddálil. Rozsáhlá rekonstrukce za zhruba deset milionů korun, na niž získalo město dotaci z Regionálního operačního programu, trvala do května. Významně na čtvrt roku zasáhla do života města, zejména zde bydlících obyvatelů, firem či školáků.

Padělané peníze

Od začátku roku do poloviny února policisté na Jindřichohradecku zaevidovali již sedm případů padělaných bankovek, které přišly do oběhu.

Z toho čtyřikrát se objevila v Jindřichově Hradci a jednou v Kardašově Řečici falešná pětistovka, a to vzor 1997.

Děti neplatí

Děti u lékaře platit od 1. dubna nebudou. Rozhodli o tom v únoru poslanci. Děti podle přijatého návrhu nebudou platit u praktického lékaře a ambulantních specialistů. Zůstane jim ale povinnost platit za recept, pobyt v nemocnici a návštěvu pohotovosti.

Propouštění v Deltě

Společnost Delta v Kardašově Řečici patří mezi podniky na Jindřichohradecku, které postihla v únoru ekonomická krize. Na to, že i zde byli někteří lidé propuštěni z práce, upozornil redakci Deníku svým dopisem jeden ze čtenářů.

„Ano, museli jsme omezit počet zaměstnanců z původních 170 na současných 150. Snažili jsme se s lidmi domluvit, aby to pochopili. Od října do konce roku jsme vyráběli na sklad, ale to nejde donekonečna,“ potvrdil změny v podniku jednatel společnosti Václav Müller.

Podle jeho slov čekali do poslední chvíle, jestli se nějakým zázrakem neobjeví výhodná zakázka, ale marně.

Stará auta levně

Vozidla, která splňují emise Euro 2 se dají v některých autobazarech na Jindřichohradecku pořídit už od patnácti tisíc korun. Starší typy se však už podle některých prodejců nevyplatí kupovat.

Situaci ovlivnila ekologická daň, kterou musí každý od nového roku při přihlášení koupeného auta zaplatit. Velké množství aut se tak stalo neprodejných. Zákazníci jsou pak ochotni koupit si je jen za takřka symbolickou cenu.

Soud vrátil hrobku

Rodinná Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně včetně pozemku pod ní by měla přijít zpět do majetku Schwarzenbergů, respektive dědičky Alžběty Pezoldové.

Průlomový rozsudek vynesla 24. února soudkyně jindřichohradeckého okresního soudu Dana Baranová.

Mimo jiné ho odůvodnila tím, že ctí nález Ústavního soudu z ledna, podle kterého je stavba hrobky místem, na něž se vztahuje pietní ochrana, která je součástí práva na rodinný život. „Ostatní nemovitosti a parcely se zamítají, a to s ohledem na usnesení Nejvyššího soudu,“ uvedla soudkyně. Ústavní soud totiž v lednu zrušil všechny rozsudky a vrátil vše zpět k Okresnímu soudu v Jindřichově Hradci.

Sportovec okresu

Anketu Nejúspěšnější sportovec roku 2008 Jindřichohradecka vyhlašuje okresní sdružení ČSTV J. Hradec ve spolupráci s Vydavatelstvím Vltava–Labe–Press.

V kategorii jednotlivců zvítězil třeboňský taekwondista Jan Mraček, jenž v uplynulém roce vybojoval čtyři tituly mistra Evropy.
Mezi sportovními kolektivy obhájily loňské prvenství interligové házenkářky TJ Házená Jindřichův Hradec.
Kategorii mládeže do patnácti let ovládla atletka Jana Řežábková z TJ Nová Včelnice.