Oproti minulému týdnu narostla relativní nemocnost na Táborsku o 18,8 procenta. Společně s Pískem, Českými Budějovicemi a Jindřichovým Hradcem se okres pohybuje na prahu zvýšeného výskytu. Na sto tisíc obyvatel je na Táborsku 1751 nemocných.

V uplynulém týdnu poněkud poklesla v jihočeském regionu relativní nemocnost v kategorii akutních respiračních infekcí, ve srovnání s předešlým týdnem o téměř 4 procenta. Podílel se na tom především pokles nemocnosti ve dvou nejexponovanějších okresech a sice na Českobudějovicku a Českokrumlovsku, kde nemocnost klesla od minulého týdne zhruba o čtvrtinu, a vlna onemocnění se přesunula do dalších okresů regionu.

„V Jihočeském kraji aktuálně registrujeme relativní nemocnost 1687 případů na 100.000 obyvatel, třetí týden byl tedy překročen práh zvýšeného výskytu.Na Českokrumlovsku trvá třetím týdnem epidemický výskyt akutních respiračních infekcí. Nad průměrem kraje se nyní pohybují i okresy Jindřichův Hradec a Tábor. Nejvyšší nárůst zaznamenalo ve srovnání s minulým týdnem Strakonicko, kde jsme zaznamenali i největší nárůst chřipce podobných onemocnění,“ uvedl František. Kotrba z KHS Jihočeského kraje.

Stále trvá zákaz návštěv v Nemocnici Český Krumlova v domovech pro seniory v Kaplici a v Českém Krumlově. Vzestup počtu onemocnění se projevil i opatřeními na Strakonicku, kde nařízení k omezení přístupu návštěvám vydalo vedení Psychiatrické léčebny Lnáře a od pondělí by měl být omezen přístup i návštěvám v Nemocnici Strakonice.
Oproti minulému týdnu se - s výjimkou Českobudějovicka a Českokrumlovska - na výskytu akutních respiračních infekcí (ARI) zvýšil v dalších okresech i podíl chřipce podobných onemocnění (ILI), nejvíce na Strakonicku. Celkově však hygienici v regionu díky výraznému poklesu na Českobudějovicku a Českokrumlovsku zaznamenali pokles ILI v kraji o čtrnáct procent. „V tomto týdnu jsme registrovali relativní nemocnost 184 případů chřipce podobných onemocnění na sto tisíc obyvatel,“ řekl Kotrba.

Díky relativně nízkému výskytu chřipce podobných onemocnění v kategorii dospělých není nutné v jižních Čechách kromě lokálních opatření na Českokrumlovsku a Strakonicku přijímat žádná mimořádná opatření.

V Jihočeském kraji byl také v několika případech poprvé v této sezoně izolován virus chřipky typu A (H3N2).