Mobily už zdaleka neslouží jen k volání, jejich použití může dětem i učitelům ublížit.

O takzvané kyberšikaně se pak vedení školy dozvědělo až po udání. Autoři si vysloužili potrestání, ale reakce jejich rodičů zaskočila i otrlé pedagogy. Obvinili školu z omezování svobody.

Takových případů šikany s využitím moderních prostředků může být mnohem víc. Na internetu se tak stále častěji objevují videa, fotografie či celé stránky, které mají za cíl poškodit nebo urazit děti i jejich učitele.

Většina škol se s tímto nešvarem snaží vypořádat pomocí ustanovení ve školním řádu. Ten zakazuje šikanu jako takovou a upravuje i používání například mobilů a přehrávačů v budově školy. Ty si děti sice mohou do školy přinést, ale samy si za ně zodpovídají. Při výuce je pak musejí mít vypnuté.

„V řádu to uvedeno máme, sem tam to děti poruší, ale většinou je to o domluvě. Výraznější problém jsme řešili před časem a byla to spíš výjimka,“ vysvětlil ředitel Základní školy v Chlumu u Třeboně Luboš Němec.

Rodiče chtějí mít o svých dětech přehled a mobil ve škole už považují za samozřejmost. „Vím, že dcera musí mít zvuk vypnutý, ale o přestávce s ní můžu být v kontaktu, říká Marcela Buštová z Jindřichova Hradce.

Učitelé už si na telefony ve škole zvykli a jejich používání v hodině si hlídají. „Nahrávání nebo hraní her u nás nepřichází v úvahu, třídou průběžně procházím a myslím, že jsem si to schopná ohlídat,“ říká ředitelka Střední školy v Českých Velenicích Milena Elsterová.

Podle jejích slov si i tak studenti hledají v hodině cestičky, jak přístroj použít. Často se tady například setkávali s výmluvou, že se student potřebuje podívat na telefon, aby věděl, kolik je hodin. Proto vedení opatřilo do všech tříd nástěnné hodiny. Mobil si nemohou při hodině vzít s sebou, ani když odchází na toaletu. Mnozí pak po odevzdání telefonu přestávají mít o návštěvu WC zájem.

Ministerstvo školství chce učitelům pomoci a sestavilo pracovní tým odborníků, kteří mají připravit doporučení, jímž se školy mohou řídit v případě, že obyčejné zlobení s mobilem přeroste v šikanu. Například vyprovokování učitele a jeho natočení a zveřejnění na internetu je formou šikany. Problém se netýká však jen učitelů, ale i dětí samotných.