Jindřichohradecko – Již nejméně týden trvající tuhé mrazy hatí plány například rybářům. „Posouvají se nám tím termíny jarních výlovů, jejichž zahájení jsme ideálně plánovali zhruba na 10. březen. Nyní nám nezbývá, než čekat,“ uvedl včera předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.
Výhodou pro rybáře je, že letos Velikonoce budou až v závěru dubna, takže by se měly i opožděné výlovy tržní ryby stihnout na velikonoční stůl.
Jinak rybáři provádí podle Malechy standardní zimní péči o komorové rybníky, která mimo jiné spočívá v prosekávání prohlubní a používání aerační techniky.
Zvýšenou pozornost musejí věnovat zvířatům jejich chovatelé. Ale jinak tuhá zima třeba koním podle Stanislava Beránka z Lásenice, který má za sebou i mnoho startů na Velké pardubické, nevadí a bere koně denně na vycházky, odpoledne je pouští do výběhů. „Jak je ale zmrzlá zem, tak se nedá skákat a cválat. Je to moc tvrdé, ideální je alespoň 15 centimetrů sněhu. Musejí se ale hlídat, jakmile se trochu zapotí, tak chce zvolnit tempo a dělat v určitých intervalech pauzy. Koně si na zimu postupně zvykají, takže jim nevadí a pokud jsou dobře živení, tak ani moc nezchlupatí,“ míní Beránek.
Dodává, že ty jeho naopak už začínají línat. Akorát si povzdechl, že na Jindřichohradecku zatím není moc možností na zimní trénink v hale.
Vysoké mrazy by podle hospodáře Mysliveckého sdružení Jitra Kunžak Jiřího Doupníka neměly vadit ani zvěři. „Jediné, kde se to může projevit, je na přibrzdění vývoje paroží u srnců. Jinak teď svítí sluníčko a s ním zvěři přicházejí nezbytné vitamíny, takže se to hodně vyrovnává. Navíc je zvěř v zimním potravinovém režimu, kdy bere seno, borůvčí, maliník a ostružiník. Pro zvěř je daleko horší vysoká vrstva sněhu, která je ještě na povrchu zmrzlá. Ta sebere při pohybu hodně energie,“ dodal.