Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Simona Pillerová objevila doma citeru

Jindřichův Hradec – Sedmnáctiletá Simona Pillerová studuje třetím rokem Gymnázium Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci.

25.10.2010
SDÍLEJ:

Simona PillerováFoto: Lucka Schmiedová

Ve volném čase, kterého však tolik není, si ráda zahraje tenis, kreslí, schází se s přáteli nebo navštěvuje rockové koncerty, zejména kapely 4EVER, kde hraje její bratr Štěpán. Hlavní náplň ale představují aktivity jako je zpěv ve Smetanově sboru, gymnazijním sboru Zanoty, jeho nově vzniklé části Studánky a několik dní působí v Chrámovém sboru. Dále pak se věnuje hře na violoncello a jiné hudební nástroje.

„Ve čtyřech letech jsem začala navštěvovat soukromé hodiny klavíru. Hlavním důvodem bylo asi to, že jsem obdivovala svého bratra, jak mu to jde a chtěla jsem to také zkusit. Rodiče ze mě měli radost,“ vzpomíná na své umělecké začátky Simona Pillerová. Dodnes si však vyčítá a mrzí ji, že s hrou na klavír po šesti letech přestala. „Teď si zahraju už jen tak sama pro sebe. V té době mě to asi přestalo bavit, i když dnes to prostě nechápu. Po pár letech jsem zjistila, že to bylo dobré,“ sdělila. V létě si však, ale měla možnost zahrát na klavír znovu, a to dokonce v Portugalsku na hudebním festivale s názvem Blow your headphones s již zmíněnou kapelou 4EVER, kam jela původně jako violoncellistka. „Kluci mi řekli, že cello mi tam místní půjčí, jenže po příjezdu jsme zjistili, že tam pro mě mají pouze klavír. Nebyla tedy jiná možnost a já mohla zavzpomínat na staré časy a s kapelou jsem tak zahrála dvě písničky. Na konci festivalu jsem ještě vystoupila společně se všemi zúčastněnými kapelami, což mi udělalo velkou radost,“ objasňuje sedmnáctiletá dívka.

Do první třídy nastoupila do jindřichohradecké Základní umělecké školy s rozšířenou estetickou výchovou a zároveň začala navštěvovat školní sbor a hrát na flétnu. „Dále jsem se pak přihlásila do orchestru Myfun, kde jsem působila od jeho začátku až do jeho konce. Díky tomu jsem začala hrát na violoncello, což se mi moc líbilo a zůstalo mi to dodnes,“ říká Simona. „Na violoncello jsem tedy začala hrát někdy ve čtvrté třídě a od té doby obdivuji svoji učitelku Ilonu Průšovou, jakou se mnou má trpělivost,“ pokračuje Simona. Po rozpadnutí orchestru Myfun v žádném souboru nezpívala až do doby, kdy ji na vodáckém táboře uslyšel zpívat vedoucí, shodou okolností sbormistr sboru Smetana, Štěpán Štrupl, který ji poté přijal mezi další členy. Dále pak začala navštěvovat smyčcový orchestr ZUŠ pod vedením Miroslava Chytky. „Před nedávnem mi člen sboru Smetana a sbormistr Chrámového sboru, Tomáš Petrů, nabídl účinkování v jeho sboru,“ vysvětluje. Dívka se dokonce začala učit na další hudební nástroj, citeru, kterou už nějakou dobu obdivovala. „Moje kamarádka z orchestru, Pavlína Cabadajová, hraje na citeru už několik let a dokonce mají několik těchto nástrojů i doma. Mě napadlo, že by mi mohla s učením na citeru pomoci. Hlavní příčinou bylo asi to, že jsem objevila citeru u nás doma a to po mé prapratetě. Ta ale potřebovala opravit, a proto ji Pavlínin tatínek odvezl do Rakouska, kde ji dali znovu do pořádku. Na ten čas mi půjčili jejich, za což jim moc děkuji,“ vypráví Simona, která již pátým měsícem navštěvuje hodiny hry na citeru u paní Bartošové. „Baví mě to, i když je to náročné. Není divu, že se nenajde moc lidí, co by se tomu věnovali,“ hodnotí.

I přes mnoho aktivit, které Simoně zabírají skoro všechen volný čas, by se chtěla naučit hrát na příčnou flétnu a mimo to, se jí také naskytla příležitost působit v Jindřichohradeckém symfonickém orchestru, jež zatím zvažuje. „Po dokončení střední školy se chystám na vysokou, jiného než hudebního zaměření. Přestože mě hudba baví a naplňuje, jsem rozhodnuta, že bych se s ní do budoucna živit nechtěla, láká mě například práce se zvířaty,“ dodává.

25.10.2010
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení