V Dačicích prosákly informace, že by Moravané měli složit mandáty.

Svědčí o tom i informace, které prosákly na veřejnost o tom, že by všichni tři kandidáti za stranu Moravané měli odstoupit a uvolnit tak místa náhradníkům.

Právě Moravané by měli být třetím subjektem v připravované koalici s vítěznou ODS s pěti mandáty a KDU–ČSL se třemi křesly.

Jak Deník včera odpoledne zjišťoval, stav na straně Moravanů se zatím nezměnil.

„V současné chvíli mám stále mandát v zastupitelstvu,“ uvedl zastupitel Bohumil Tomšů, který z Moravanů získal nejvíce hlasů. Poznamenal ale, že se situace může ještě změnit, že jednání stále pokračují. Jeho „stranický“ kolega Milan Točík se včera odpoledne vyjádřil v tom smyslu, že jeho rozhodnutí je zůstat v zastupitelstvu.

Odstupující tendence včera potvrdil i předseda dačické oblastní organizace Moravanů a povolební vyjednavač Jiří Albrecht. „Těžko se na to odpovídá, neboť situace se stále každým okamžikem mění a vyvíjí,“ sdělil.

Poznamenal, že voliči tentokrát v Dačicích rozdali karty pro všechny strany zvláštně. „Opravdu máme pozici jazýčku na misce vah. Snažili jsme se přejít veškerá nedorozumění a nejasnosti z minulosti a rozhodující pro nás byly volební programy. A právě ty ODS a KDU–ČSL měly až překvapivě hodně shody s naším programem,“ uvedl Albrecht s tím, že v pondělí byla koaliční smlouva podepsaná, i když na starostu nabízeného kandidáta Moravanů Milana Točíka se nepodařilo prosadit. Dnes je horkým kandidátem Vlastimil Štěpán z ODS.

V roli volného hráče je Pavel Antonů (SNK ED), který zastává názor, že je důležité podpořit dobrou myšlenku, ať vzejde od kohokoliv: „Ideologie nemá převažovat nad lidmi.“