Na vině je paradoxně mrazivé počasí, kvůli kterému se nedá trávit příliš mnoho času venku.

„Počty lyžařů připomínají spíše situaci, jakou míváme při oblevě, přitom jsou absolutně ideální sněhové podmínky,“ posteskl si provozovatel lyžařského vleku Hradiště Michal Hána. Kopec u Nové Bystřice sice pokrývá rovných padesát centimetrů kvalitního sněhu, brázdí jej však oproti minulému týdnu jen zhruba pětina lyžařů.

„Večer tu bývalo vždy okolo padesáti lidí, včera se jich tu točilo osm. Kdyby k nám nejezdily školy na kurzy, tak skoro nemáme pro koho vlek spouštět,“ přiznal Hána.

I tak ale doufá, že se jedná jen o přechodný jev a milovníci sjezdu se na svahy zase vrátí. Proto také v Hradišti prodloužili provozní dobu a sjezdovka je nyní otevřena každý den už od 9 hodin. Díky zasněžování se totiž konečně povedlo zprovoznit i její nově rozšířenou část.

S poklesem zájmu bojuje také skiareál Čihadlo v Horní Radouni. „O víkendu jsme měli asi tak poloviční návštěvnost než před týdnem, jedeme ale dál. Dnes a v pátek bude večerní lyžování a příští týden plánujeme každodenní provoz,“ prozradil vlekař Zdeněk Michálek.

Od pondělí se tedy příznivci zimních sportů mohou do Horní Radouně vydat už od rána. Otevřeno bude od 9 do 17 hodin a od středy do pátku dokonce do 20 hodin.

Lyžařů z důvodu tuhých mrazů neubylo jen na Jindřichohradecku, ale jedná celorepublikový jev, se kterým se nyní vypořádávají všechna zimní střediska. Nečinnost při jízdě na vleku nebo sedačkové lanovce totiž způsobuje rychlé prochladnutí organismu. Když klesnou teploty pod minus patnáct stupňů, je jejich provoz dokonce zakázán zákonem.