Návrh, který nedávno představil stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek, aby byla zavedena školní docházka až od sedmi let, se ve školách i mezi rodiči na Jindřichohradecku nesetkává s příliš kladným ohlasem.„Podle mě je to blbost. Děti jsou dnes naopak mnohem vyspělejší než dřív, takže nevidím důvod, proč je držet ve školce déle," řekla Petra Králová z Jindřichova Hradce. Sama má doma budoucího prvňáčka a o tom, že by požádala o odklad a dala syna do školy až v sedmi letech, nikdy neuvažovala.

Právě množství odkladů je jedním z motivů návrhu. Každoročně se do školek vrací průměrně jedna čtvrtina předškoláků. V Jindřichově Hradci je pravidelně toto číslo o něco vyšší, než je celorepublikový průměr. Jak řekla vedoucí jindřichohradeckého odboru školství Jitka Čechová, každoročně zde dostane odklad 25 až 27 procent dětí. Přitom kapacita mateřských škol v Jindřichově Hradci je v tuto chvíli plně obsazena. V případě, že by byla docházka od sedmi let skutečně zavedena, nastal by ve školních zařízeních nejen v Hradci problém. „Znamenalo by to v prvním roce nutnost navýšení kapacity ve školkách, a to přibližně o 200 míst. Sice se o navyšování snažíme neustále, ale brzy již všechny možnosti vyčerpáme," informovala Jitka Čechová s tím, že potom by muselo zřejmě dojít ke stanovení nových pravidel pro přijímání do mateřských škol.

Podobně vidí možnost řešení přetlaku dětí ve školkách i ředitel Základní školy a Mateřské školy Velká Lhota Milan Hřava. „Školku máme naplněnou na maximum. Pokud by v ní tedy musely šestileté děti zůstat o rok déle, byl by to problém a museli bychom ho zřejmě řešit omezením přijímání nových dětí," uvedl a dodal, že v jejich zařízení by se vše asi po čase srovnalo, neboť děti z mateřské školy přecházejí později do místní školy základní. „V prvním roce by to ale jistě problém byl," míní ředitel malotřídky z Velké Lhoty.

Podle Pavla Štefla, který je naopak ředitelem jedné z největších základních škol na Jindřichohradecku, 5. základní školy v Jindřichově Hradci, je věk šest let zcela adekvátní k nástupu do školy. „V sedmi letech je už podle mě docela pozdě. V dnešní době mají děti tolik možností přístupu k informacím a jsou vyspělé i sociálně, proto myslím, že stanovený věk šesti let je ideální," ujistil Pavel Štefl.

Dle jeho mínění by zavedení školní docházky od sedmi let mělo alespoň v prvním roce značný dopad také ve sféře provozní. „Na základních školách by byl v tom prvním roce přebytek pracovníků, kdežto v mateřských školách by naopak chyběli. Nakonec by to mohlo přinést více komplikací než užitku," uzavřel.

Petra Jouzová