Rušno bylo včera v jindřichohradecké 6. základní škole. Redaktorka Deníku strávila hodinu se školáky, které v jeden den čekalo plošné testování, účast v projektu Zdravá pětka, ale i dokončení projektu Zmizelí sousedé.Tento projekt Židovského muzea v Praze běží již třetím rokem a je určený studentům od dvanácti do osmnácti let. „Naši žáci se do něj zapojili před rokem a nyní se jejich snažení blíží do finální fáze," řekla zástupkyně ředitele Jana Šperlová. „Věříme, že se jim bude dařit až do konce."

V současné době již postoupili mezi deset nejlepších ve své kategorii a pokud se jim během páteční slavnostní prezentace podaří uspět i po technické stránce, bude jejich práce zařazena do celorepublikové putovní výstavy.

Na realizaci celého projektu má ale jistým způsobem podíl i Deník, kde bylo avizováno pátrání po neznámých židovských rodinách z Jindřichova Hradce a okolí. Na základě této výzvy se žákům přihlásila pamětnice Ivana Krejčová, díky níž se podařilo zkontaktovat potomky jedné z rodin, která zde za války žila. Ivana Krejčová dodala žákům i dobové fotografie.

„Plošné testování zatím probíhá bez větších zádrhelů," uvedla dále Jana Šperlová. Jak dodala, testuje se postupně ve třech počítačových učebnách. „Žáci musí být rozděleni do skupin, aby se nám do tříd vešli," upřesnila. Pokud nedojde k nějakým komplikacím, mělo by být testování hotové do pátku.

Petra Jouzová