Školy i zemědělci na Jindřichohradecku jsou proti zrušení dotovaných mléčných výrobků.

„Byla by to škoda zrušit školní mléko. Bereme ho, i když samozřejmě v teplých měsících je trochu problém se skladováním,“ uvedl ředitel 5. základní školy v Jindřichově Hradci Miloš Koubek s tím, že o mléko je zájem především na prvním stupni.

„Letos na jaře jsme začali dodávat do škol i ledničky, další část jsme chtěli rozmístit po školách na podzim. Teď se teprve rozhodujeme, jak postupovat dál. Rozhodně jsme nečekali, že podpora státu tak náhle skončí,“ uvedla tisková mluvčí Madety Barbora Daňková.

Podle ní se dotace z Evropské unie, které jsou poměrně nízké, nevztahují například na dětmi oblíbené lipánky. V minulosti museli v Madetě přizpůsobit výrobě malých mlíček výrobní linku i program.

„Navíc mlíčka do škol dodáváme od roku 1999. Proto chceme příští týden svá stanoviska obhájit a pokusíme se rozhodnutí o zrušení národní podpory změnit,“ vysvětlila Barbora Daňková.

Podle zemědělců toto rozhodnutí vlády jejich výrobu mléka neohrozí. Budou zpracovateli dodávat dál stejné množství.

„Je to škoda, jestli mléko ve školách skončí. Mám třináctiletou dceru a dosud toho využívala. Jinak totiž děti ve škole moc nepijou,“ vyjádřil se k situaci předseda okresní agrární komory a předseda Zemědělského družstva Budíškovice Jan Koutný.

Podle něj by se mohlo stát, že do budoucna nebudou děti na mléko zvyklé. Jsou rodiny, kde mléko a mléčné výrobky mají své stálé místo v jídelníčku, ale jsou i takové, kde ne. „Myslím, že pravidelné mléko ve škole má důležitý smysl,“ podotkl Jan Koutný.

Dotované jsou v České republice polotučná ochucená i neochucená mléka, zakysané mléčné výrobky a smetanový krém. Distribuci mléka dotuje ministerstvo zhruba šedesáti miliony korun za jeden školní rok. Třetinu této částky hradí Evropská unie.

Stanislav Koblihová, Miroslav Kolářová