Ředitel 5. základní školyPavel Štefltehdy pro Jindřichohradecký deník uvedl, že by škola mohla snadno naplnit i tři první třídy, ale dělat to nebude. „Je to jednak z důvodů kapacity, ale také proto, že by to mohlo být nefér vůči školám ostatním, kde žáků tolik nemají," vysvětlil tehdy ředitel důvody, proč otevřou pouze dvě první třídy.

Kapacita škol v Hradci je optimální

Vedoucí odboru školství v Jindřichově HradciJitka Čechováje toho názoru, že je ve městě počet základních škol i jejich kapacita odpovídající a dostačující. „Máme tu šest škol, z nichž ty v centru města a také 5. základní škola na sídlišti Vajgar jsou zcela naplněny. Dvě další mají sice volněji, nicméně není to tolik, aby mohla být například jedna z těchto škol zrušena," objasnila.

Výhodou méně naplněných zařízení je podle ní mimo jiné to, že mohou volně využívat odborné učebny, kde školy s plnou kapacitou musejí umísťovat i kmenové třídy. „Možnosti využití těchto učeben jsou pak omezené, což také není dobře," dodala.

Také mateřské školy jsou na tom nyní ve městě nad Vajgarem poměrně dobře. V poslední době město v několika z nich navýšilo kapacitu, ať už předěláním školnických bytů nebo jiných prostorů na nové třídy, nebo rekonstrukcí a doplněním sociálního zařízení tak, aby mohl být navýšen počet dětí ve stávajících třídách.

Je ve školkách dostatek míst?

„Předpoklad je ale takový, že k dalšímu nárůstu počtu dětí už by docházet nemělo, že ten největší baby boom je již za námi, a proto by současná kapacita měla být dostačující," nadnesla Jitka Čechová. Přesto ale v poslední době školky zaznamenávají zvýšený zájem rodičů o umístění dětí. „Vzrostl počet žádostí u dětí mladších tří let. Tato problematika ale bohužel není ještě dobře zaopatřena legislativně a myslím, že do budoucna by bylo dobré nějaké řešení vymyslet," míní vedoucí školského odboru. Řešením by podle ní bylo například zřízení jeslových tříd při mateřských školách. „Už dnes školky děti do tří let přijímají, ale jsou to spíše výjimky a většinou jde o děti, které se věkově blíží ke třem rokům," dodala.

O opaku je přesvědčenáMichaela Jerouškováz Děbolína, která má dvě malé děti. „Míst je podle mě málo. Já naštěstí místo sehnala, ale mám spoustu známých, kterým se to nepodařilo. Měli by udělat další třídy a nebyly by špatné ani jesle v Jindřichově Hradci," podotýká mladá maminka. Obdobný názor sdílí takéIvana Čaloudováz Dačic. „U nás tedy rozhodně místa chybějí a město není ochotné zřídit další, třeba jen na několik hodin. Všechno navíc svazuje složitá legislativa," míní.

V Dačicích by mohlo být školek klidně víc

Kapacita v dačických školkách je i podle informací vedoucí tamního odboru školstvíElišky Strachotovémaximálně naplněná. „Není to sice nijak katastrofická situace, ale skutečně se do školek všechny děti nedostanou," říká. Jde ale ve většině případů o děti, jejichž maminky jsou s druhým sourozencem na rodičovské dovolené nebo nemají zaměstnání. Město zatím ale neuvažuje o tom, že by kapacity školek kvůli velkému počtu dětí navyšovalo. „Nové zařízení se stavět myslím nebude a jiné možnosti navyšování kapacity jsou hodně omezené," vysvětlila.

Naopak zdejší základní školy by mohly další žáky ještě přijmout, oproti loňsku jim dětí ubylo. Možnosti dojíždět do školy do Dačic by mohli v budoucnu využít mimo jiné žáci, kteří dnes chodí do školy v Českém Rudolci. V případě tamní školy se totiž již nějakou dobu mluví o omezení jejího provozu právě kvůli nedostatku žáků.

Počty žáků.

Ne všude je žáků dost

V současné době mají v Rudolci 70 žáků a fungují jako plně organizovaná škola. Nicméně pro další školní rok je situace opět nejasná. „My samozřejmě věříme, že zastupitelstvo opět schválí výjimku a budeme v tomto režimu pokračovat i nadále," doufá tamní ředitelkaVlasta Dušejovská. Vzhledem k tomu, že ale v tamní mateřské škole mají letos 14 předškoláků, neměl by počet dětí ve škole základní příliš klesnout. „Prvňáčků teď máme šestnáct," dodala.

Jak se již v minulosti vyjádřil starosta obceAntonín Doležal, jakmile by se jednou škola v obci zavřela, už se těžko vrátí.

Stejný názor v podstatě zastává i starosta Novosedel nad NežárkouFilip Mencl, podle něhož je škola srdcem celé obce. Novosedelská škola ale naštěstí o žáky nouzi nemá. „Letos máme dokonce devět prvňáčků, což v porovnání s jinými podobně velkými obcemi není vůbec špatné," vyzdvihl starosta.

V Deštné nemají sedmý ročník

V loňském roce po přijímacích zkouškách na víceleté gymnázium řešili nezvyklou situaci v základní škole v Deštné. „Jsme za to samozřejmě rádi, že se našich pět žáků dostalo na gymnázium, ale pro nás by to mohl být problém," uvedl tehdy ředitel školyLubomír Pospíchal. Jak říká dnes, tito žáci sice škole chybí, ale naštěstí je nahradilo několik nových žáků, kteří sem přešli z malotřídky v Lodhéřově. Nyní je tak 50 žáků na prvním a 27 na druhém stupni.

Malou kuriozitou je, že v Deštné nemají sedmý ročník. Naopak k zápisu letos půjde přibližně dvacítka předškoláků. „To je pěkné číslo. I když budou možná nějaké odklady," krotí nadšení ředitel a dodává, že škola zatím funguje dobře a o totéž se bude snažit i do budoucna.

Petra Jouzová