Studenti se tohoto kroku začali obávat, ale vedení vysokých škol se mu nebrání, strach nemají ani na jindřichohradecké fakultě managementu.

„Já osobně se školného nebojím, neboť věřím, že bude dostatečně podpořeno dalšími potřebnými kroky, aby jeho zavedení nemělo negativní sociální dopad. Pozitivní je, že pokud bude školné skutečně dobře nastaveno, dostanou uchazeči o studium na vysoké škole nástroj, jak vyjádřit své preference. Zvýší to jejich zodpovědnost při výběru vysoké školy a budou to studenti, kdo bude tímto způsobem vyjadřovat názor na kvalitu jednotlivých vysokých škol,“ uvedl děkan Fakulty managementu v Jindřichově Hradci Radim Jiroušek.

Strop školného by měl činit nejvíce 20 tisíc korun za rok, přičemž si budou vysoké školy jeho výši určovat samy.

„Školné bude navíc dosahovat jenom asi tak jedné třetiny či čtvrtiny školného, které je v současné době požadováno na soukromých vysokých školách. Jsem přesvědčen, že zavedení školného povede k rozlišení mezi školami, podle toho, jak jsou vnímány, a že si studenti zodpovědně vyberou tu správnou,“ doplnil děkan Radim Jiroušek.

Na rozdíl od vedení vysokých škol se dopadu obávají ředitelé škol středních.

„Drtivá většina, asi přes 90 procent, našich absolventů studuje vysokou školu. Obávám se, že zavedení školného bude mít zásadní dopad na absolventy středních škol a poté i na absolventy vysokých škol. Bude to pro ně těžké, protože si v případě odloženého školného, v době, kdy jsou na začátku pracovní kariéry a chtějí si zařídit vlastní bydlení, budou muset splácet studium,“ komentoval například ředitel dačického gymnázia Aleš Morávek.

Co říkáte chystanému zavedení školného?

A jaký je váš názor, hlasujte v anketě vedle článku, napište nám na redakce.jindrichohradecky@denik.cz, diskutujte pod článkem.