Kurzy bezpečné jízdy pomáhají řidičům při náročných situacích na silnicích.

Nebezpečný není jen sníh nebo ledovka, ale nejednu dopravní nehodu zavinila také nepřiměřená jízda při dešti.

„Spolupracujeme s rakouskou autoškolou ve Gmündu, kde jsou tři smykové plochy a jedna smyková deska. Vše řídí počítač, takže se dají nastavit různé situace,“ uvedl majitel třeboňské autoškoly Martin Ille.

Dodal, že tam vozí klienty už šest let. Areál je v provozu celoročně, ale podle Illeho mají lidé největší zájem o kurzy bezpečné jízdy, které jsou rozděleny na kurzy pro začátečníky a pro profesionální řidiče, od září do ledna. Kurzy se natolik osvědčily, že na ně některé firmy posílají své zaměstnance již pravidelně. Těch je podle Illeho asi devadesát procent, zbývající procenta tvoří jednotlivci.

„Zájem o kurzy je rok od roku větší, protože si řidiči své dobré zkušenosti mezi sebou předávají a přibývají ti, kteří si je chtějí také vyzkoušet. V poslední době vzrůstá také zájem o darovací poukázky na tyto kurzy,“ uvedl Martin Ille.

Na rakouském polygonu si tak v rámci jednoho kurzu, který podle Illeho stojí kolem tří tisíc korun, vyzkouší jízdu osm až deset lidí, kteří jsou instruováni vysílačkou, jíž dostanou do každého auta.

Podle některých instruktorů autoškol je důležité, že si jízdu absolvuje každý řidič se svým autem, na které je zvyklý a se kterým bude jezdit i nadále. Uvádějí také, že se každé auto ve stejné situaci může chovat jinak, nejvíce však záleží na pneumatikách.

Někteří majitelé autoškol sice podobné kurzy neorganizují, ale rádi tuto službu lidem zprostředkují.

„Výrazný zájem jsme u nás nezaznamenali, ale naopak spíš ojediněle. Situaci si u nás mohou lidé vyzkoušet na trenažeru, což není tak dobré jako v realitě. Tomu, kdo má zájem školu smyku absolvovat, ji zprostředkujeme buď ve Vysokém Mýtě nebo v rakouském Gmündu,“ vysvětlil majitel jindřichohradecké autoškoly Jakub Adam.

„Jeden den je hodně málo, ale určitě to jsou nezapomenutelné zážitky, instruktoři byli opravdu profesionální,“ uvedla absolventka jednodenního kurzu, který jí zaplatil partner jako dárek.

V současné době vzniká nové soukromé cvičiště u Jihlavy směrem na Pelhřimov, kde si budou moci řidiči riskantní jízdu vyzkoušet, ale také si zde budou moci „smazat“ trestné body, které získali na pokutách.

Podobných areálů bude podle Jakuba Adama přibývat, ale smazat trestné body bude možné jen za některé přestupky. Například požití alkoholu tímto způsobem řidiči rozhodně nesmažou.