Kolik zařízení na Jindřichohradecku se k chystanému červnovému protestu připojí, se zatím neví. Odboráři chtějí oslovit i ostatní pracovníky ve školství, ve hře totiž nejsou jenom platy učitelů.

„K protestu se chceme připojit. V těchto dnech se připravuje dopis a další materiály s konkrétními podklady a pravděpodobně ještě tento týden je rozešleme odborovým organizacím i těm školám, kde odbory nemají,“ uvedla předsedkyně oblastní rady Odborového svazu pracovníků ve školství v Jindřichově Hradci Libuše Petrů.

Platy i vybavení

Pracovníci ve školství žádají navýšení finančních prostředků na celou oblast školství, to znamená i na vybavení, pomůcky a další věci.
Druhým požadavkem jsou peníze na zvýšení platů všech pracovníků ve školství, tedy kromě učitelů i například zaměstnancům školních jídelen.
Ministerstvo školství slíbilo pro školství půl miliardy. To se však odborům zdá málo. Ke stávce se vloni 4. prosince připojilo na Jindřichohradecku patnáct základních, středních a mateřských škol. Kolik jich bude letos, se děti i rodiče dozví nejpozději tři dny před plánovanou stávkou.

„Zaměstnanci o tom vědí, zatím ale není nic jasného,“ říká učitelka ze 6. základní školy v Jindřichově Hradci Jana Antonová.

Ne všichni však s plánovanou protestní akcí souhlasí. „Dívám se na to z pohledu podnikatele. Školství peníze rozhodně potřebuje. Ne na platy, ale na pomůcky a vybavení školy. Myslím si, že spousta učitelů, ale ne všichni, si stěžují zbytečně. Každé zaměstnání má výhody a nevýhody, to je jasné, ale kantořina je víc o výhodách,“ míní absolventka pedagogické fakulty, která ale podniká, Zuzana Musilová.