Nově vypracovaný územní plán, konkrétně jeho část týkající se Sládkova kopce, se stal příčinou slovní přestřelky a emocemi nabité diskuse, při které si přítomní nebrali servítky.Středeční schůze hradeckých zastupitelů měla daleko do poklidného rokování. Naopak. Sál kulturního domu Střelnice se stal svědkem nekompromisního názorového střetu. Paradoxní je, že územní plánování, které se stalo předmětem více než vzrušené debaty, nebylo ten den ani na pořadu jednání.

Impulzem bylo vystoupení známého hradeckého podnikatele a v současné době také předsedy místní ODS Tomáše Blábolila. Ten sice není členem zastupitelstva, ale využil svého práva a do diskuse se přihlásil jako řadový občan, navíc ke zcela jinému bodu k rozpočtu města. „Jsem na rozpacích, chtěl jsem se totiž přihlásit do závěrečné diskuse, ale na to prý jako občané nemáme právo. Vezmu to tedy při jednom a snad mě nikdo nevyhodí," vysvětlil své počínání Blábolil, který po krátké kritice finančního rozpočtu otevřel choulostivé téma územního plánování.

To je v Hradci sporným tématem již delší dobu a v nedaleké budoucnosti se přepracovaný návrh územního plánu má projednávat už potřetí.

„Jako nově zvolený člen výboru pro územní plánování jsem se zúčastnil jeho zasedání a mohu říct, že jsem nevěřil vlastním očím a uším. Nerozumím tomu, kdo má zájem na tom, aby byl územní plán zpracováván právě tímto způsobem. Mám na mysli hlavně jednu jeho část, která se týká Sládkova kopce," pustil se tvrdé kritiky a připomněl, že zmíněná lokalita se stala rozbuškou, kvůli níž shořel poslední pokus o schválení územního plánu.

Kvůli zamýšlené komunikaci, která by měla vést přes Sládkův kopec a spojit jej s lokalitou Na Palici, se zvedla vlna odporu ze strany obyvatel této oblasti již při minulém projednávání územního plánu.Byl to také jeden z důvodů, proč materiál nakonec nebyl předložený ke schválení a návrh územního plánu musel být za statisíce korun vypracován znovu. Nyní se však podle Blábolila tato varianta objevila i v přepracované verzi.

„Zpracovatel navrhl dvě varianty, jak řešit dopravní obslužnost v dané oblasti. Jedna je ta tolikrát diskutovaná silnice přes Sládkův kopec, druhá počítá s napojením o něco dál, a to v místech, kde se v Pražské ulici nachází benzinová pumpa. A moje otázka nyní zní, zda územní plán děláme pro občany města, nebo proto, abychom od nich dostali přes ústa," řekl člen výboru pro územní plánování Tomáš Blábolil a vyslovil podezření, že druhá varianta bude z územního plánu vyškrtnuta a zastupitelům se dostane do rukou pouze ta verze územního plánu, která s ní nepočítá.

Jeho slova odstartovala bouřlivou diskuzi mezi zastupiteli.

„Já jsem se účastnil v létě prezentace koncepce dopravní obslužnosti v kinosále Střelnice, která se mi velice líbila. Ta ale s malým západním obchvatem naprosto nepočítala, není mi proto jasné, proč se tento návrh opět objevil v územním plánu, ačkoliv jej zpracovávala nezávislá firma, jež měla z této koncepce vycházet. Navíc všichni dobře víme, že to v minulosti bylo více než problematické téma," podivil se zastupitel za ODS Michal Stach.

Svou nespokojenost vyjádřili i jiní. „Já jsem se zasedání územně plánovacího výboru měl tu čest jednou účastnit. Kdo tuto zkušenost má, dá mi jistě za pravdu, že člověku, který se tam ocitne, nezbývá než nevěřícně kroutit hlavou. Už jen to, jak se tam mluví o občanech města je nepředstavitelné," přisadil si Vojtěch Duba (TOP 09), podle něhož je projednávání územního plánu zbytečně protahováno.

„Už mohl být schválený dávno a já věřím tomu, že pokud by byl zastupitelstvu předložený, tak by k tomu skutečně došlo. Bohužel, nedostali jsme k tomu příležitost," míní Duba.

Proti jeho slovům se ostře ohradil předseda výboru územního plánování a zastupitel Vladimír Maryška (VPM). „Byl to právě člen vaší politické strany, jenž se bez omluvy na jednání výboru nedostavil. Navíc se ohrazuji proti tvrzení, že snad nějak hanlivě mluvíme o obyvatelích našeho města, to v žádném případě není pravda," tvrdil Maryška.

„Že měl náš člen v té době jednání vážné zdravotní problémy, za to nikdo nemůže. Jak se mluví o lidech mi tady nic neříkejte, to jsem slyšel na vlastní uši," oponoval Duba.

Zastupitelstvo nakonec umožnilo zúčastnit se závěrečné diskuze i muži, který ji rozpoutal. Aby však mohl předseda ODS vystoupit, museli zástupci města odhlasovat výjimku z jednacího řádu.

Ten pak potvrdil slova Vojtěcha Duby o nevybíravých praktikách ve výboru. „Je pravda, že k nějakým závažným urážkám nedochází. Zkrátka se řekne oni sice lidé na Sláďáku budou řvát, ale ať si řvou," konstatoval Tomáš Blábolil a zpochybnil i kompetenci celého výboru.

„Já už jsem to říkal kolegovi Stachovi, jenž je gynekolog. Je to asi tak, jako kdybych se já pokoušel opravovat dámská přirození, což je věc, jíž absolutně nerozumím. To, že členy výboru delegovali zastupitelé ještě neznamená, že to jsou odborníci. A podle toho to taky dopadá," neodpustil si Blábolil invektivu.

To si nenechal líbit člen výboru pro územní plánování zastupitel Jan Tříska (KSČM). „Tak jsme se dozvěděli, že něco je špatně, ale kromě toho, že jsme všichni pitomci, jsem neslyšel jediný konkrétní návrh, co by se vlastně mělo změnit. Mě se to ale nijak nedotýká, já už jsem si v životě vyslechl horší věci. Pokud někdo tvrdí, že výbor může za to, že nebyl schválený územní plán, tak vůbec neví, o čem mluví. Pak bychom tady o tom mohli diskutovat třeba půl hodiny, ale budou to pořád jenom bláboly," ukončil debatu Tříska.