Vernisáž výstavy se uskutečnila v pátek 23. září za přítomnosti týmu královéhradeckého Divadla Drak a autorů výstavy. Její dveře veřejnosti poprvé otevřeli dva velcí černí mloci.

Autoři instalací využívají různorodé vyjadřovací prostředky, nacházejí v literárních dílech odlišná témata a počítají s různými způsoby aktivního zapojení diváka. "Zároveň je však spojuje zázemí autorů, kteří se všichni věnují loutkovému a alternativnímu divadlu. Je jim proto společná chuť vyprávět příběhy stejně jako smysl pro divadelnost, hravost a metaforu," poznamenala za Sladovnu Karolína Voráčková s tím, že navštívit je možné například Prostor pro nesmrtelnost Karla Czecha, vyrobit si trochu božské energie na Šlapadle na absolutno Terezy Vašíčkové nebo zažít čistě zvukové dobrodružství v rámci audiohry Jana Čtvrtníka Krakataudio.

Papučový den v Písku. Ilustrační foto.
Papuče spojí břehy řeky Otavy. Osvětová akce podporuje hospicovou péči

Na výstavě se jako odborný konzultant podílel i ředitel písecké Sladovny Adam Langer. Šestici instalací doplňuje ještě sedmá nesoucí název Továrna na budoucnost, na jejímž vzniku se přímo v Písku podílel tým Sladovny (Gabriela Sokolová Loskotová, Tomáš Machek a další) a lektorský tým Divadla Drak. Ta otevírá každému návštěvníkovi bez ohledu na věk prostor pro vlastní tvorbu. Spojuje Továrnu se stálou výstavou Hnízdo ilustrace.

Továrna na utopii je vhodná pro děti od šesti let i dospělé. Lektorský program je připravený také pro školní skupiny, ideálně pro 2. stupeň ZŠ. Ve Sladovně výstava zůstane až do konce roku 2022.