Sedm členů bude mít komise, kterou čeká posuzování projektů na vylepšení budějovického kulturního domu Slavie. Soutěž o nejlepší záměr, otevřenou všem zájemcům, chce radnice jihočeské metropole uspořádat letos.

Podle náměstka primátora Juraje Thomy má projekt řešit nejen rekonstrukci a případnou dostavbu objektu, ale také jeho budoucí dlouhodobé využití. „Neřešíme jenom stavbu, ale především to, jak Slavii vdechnout nový život,“ zdůrazňuje Juraj Thoma.

Nebude se proto hledat jen nejlepší hotový návrh stavebních úprav, ale s vybranými finalisty se povede dialog také o programové náplni pro Slavii. „Na rozdíl od klasických soutěží, kde se posuzují hotové projekty, tohle je úplně jiný příběh,“ říká Juraj Thoma. Náměstek primátora poukazuje na to, že důležitá je ekonomická udržitelnost provozu v perspektivě více let. Budějovičtí radní tento týden schválili, že administrátorem chystané soutěže na budoucí podobu kulturního domu Slavie bude studio CCEA MOBA.

Zvolenou podobu soutěže považuje za nejlepší řešení také budějovický architekt Mirek Vodák, předseda komise rady města pro architekturu a územní rozvoj. A Mirek Vodák dodává, že společnost, která bude výběr vítězného projektu administrovat, je nejlepší v České republice.

Čtyři sta milionů korun chce vložit budějovická radnice v příštích letech do rekonstrukce kulturního domu Slavie. Podle náměstka primátora Juraje Thomy se nyní zjišťují i možnosti využití případných dotací a je naděje, že by evropské peníze mohly obnově známého objektu pomoci.

První částkou určenou pro Slavii bude pět milionů korun, které radnice dá na soutěžní dialog o budoucí podobě kulturního stánku. V klasické architektonické soutěži se hodnotí hotové projekty. Soutěžní dialog je proces, kdy projekt postupně vzniká. Za spolupráce odborné firmy, kterou si pro to radnice vybrala (studio CCEA MOBA) a několika nejlepších účastníků. S návrhem na budoucí využití Slavie se může přihlásit kdokoliv, z České republiky i ze zahraničí. Hodnotící komise provede užší výběr a později určí i vítěze.

Vítězný koncept a architektonický návrh bude znám na konci letošního roku, případně počátkem roku 2020.

„V sedmičlenné hodnotící komisi, kromě čtyř nezávislých odborníků, zasednoui tři zástupci města. Je nesmírně důležité, že vedle těchto třech řádných členů budou u všech jednání jako oficiální náhradníci přítomni delegáti všech zastupitelských klubů,“ zdůrazňuje Juraj Thoma a dodává, že tak má být zaručena všeobecná shoda na vítězném projektu. I náhradníci totiž budou moci aktivně mluvit do průběhu soutěže od začátku až do konce. Jen nemají hlasovací právo.

Podle hudebního manažera Aleše Trdly z Českých Budějovic objekt stavební renovaci potřebuje z řady důvodů. „Chybí tam výtah. Zázemí pro účinkující a umělce je bídné. Když se má stěhovat aparatura, všechno se nosí po schodech,“ popisuje své zkušenosti Aleš Trdla. Připomíná ale, že Slavie má dobrou polohu a pro určité akce je docela vhodná. V současnosti funguje například v přízemí hudební klub, pronajímají se menší prostory a v hlavním sále se pravidelně konají různé společenské akce.

Součástí vítězného projektu má být i řešení okolí kulturního domu, to znamená letní scéna i přilehlé nábřeží, kde by mohl být vybudován přístup k vodě. Uvažuje se také o proměně protějšího břehu řeky Malše.

Slavie se sice v minulých letech několikrát opravovala, ale nejednalo se nikdy o zásadní rekonstrukci.

Podobně se radnice několikrát v minulosti najít pro Slavii dlouhodobou koncepci, naposledy se strategický partner hledal v letech 2017 – 2018, ale zatím bohužel neúspěšně.