Mezi tancechtivými ženami jsou v poslední době vyhledávané půjčovny takzvaných plesovek.

„Letos vládne fialová, zvláštní zelenkavá se žlutou, meruňková a tyrkys. Vedou princezny s korzetem, ale i štíhlé otevřené toalety,“ uvedla majitelka jindřichohradecké Půjčovny svatebních a společenských šatů Jarmila Fialová.

„Šaty mají zákaznice už většinou dopředu objednané od léta na listopad, prosinec, ale často až do března. Největší zájem je podle Fialové o plesové šaty na maturitní plesy a pro doprovod.

Ženy, které si přijdou zamluvit šaty včas, se pak nemusí obávat, zda pro sebe najdou šaty podle svých představ ve své velikosti. „Nejvíce šatů mám zejména ve velikosti 38, tedy pro štíhlé dívky, pro silnější zákaznice je už omezenější výběr. Proto je lepší, když přijdou včas,“ vysvětlila Jarmila Fialová, která ve svém oboru podniká už patnáct let. Za tu dobu už má svou stálou klientelu. Ale pokud si někdo vzpomene na poslední chvíli, že by potřeboval šaty, určitě si z její nabídky také může vybrat.

Má v salonu i svatební pánské obleky, ale klasické společenské už ne. „Také nepůjčuji boty, protože se to kvůli hygieně nesmí. Boty totiž nejde uvnitř pořádně vyčistit. Ti, kteří je půjčují, riskují, že dostanou pořádnou pokutu,“ vysvětlila Fialová.

Dodala, že dříve šaty i šila, ale v poslední době je už jen navrhuje či zdobí. Většinou se svým zákaznicím snaží poradit, co by jim slušelo. Šatů často ženy a dívky vyzkoušejí spoustu.

Její slova o módním trendu potvrdila i majitelka poměrně mladého třeboňského salonu Renesance Zdenka Chadtová.

„Všechny dívky se chtějí líbit a často přijdou s obrázkem, jaké šaty by chtěly. Někdy ale o konečné podobě šatů diskutujeme a snažíme se vybrat nejslušivější střih, materiál i barvu. Plesové šaty jim totiž většinou šiji. Mají sice možnost si je pak jen půjčit a nechat je v salonu pro další klientky, ale většinou se jich už nechtějí vzdát,“ vysvětlila s úsměvem Zdenka Chadtová.