V posledních dekádách se přitom o zajišťování této služby staraly výhradně soukromé externí firmy. Radnice si proto od převzetí svozu komunálního odpadu slibovalo milionové úspory. Vše už bylo schválené, posvěcené zastupitelstvem, popelářské vozy objednány, měsíce a roky si vyžádaly přípravy.

Najednou však přišlo to, co pravděpodobně nikdo nečekal, a radnice celý projekt na poslední chvíli odpískala.

Důvodem je podle starosty Stanislava Mrvky fakt, že společnost Služby města není v současné době schopna dlouhodobě garantovat ukládání odpadu na skládce Fedrpuš a v této souvislosti nemůže dodržet kalkulovanou výši ceny.

„V minulosti byly učiněny některé kroky, které jsou právně nevratné. Datují se jednak do roku 2007, ale také do období privatizace," vysvětlil Stanislav Mrvka s tím, že bude nutné vypsat výběrové řízení a zajistit tak firmu, která se o hradecký odpad postará od začátku letošního prosince až do roku 2020. Služby města Jindřichův Hradec tak dostanou na starost pouze odpadkové koše, přistavování velkoobjemových kontejnerů a také provoz sběrného dvora.

„Soutěžit se to bude za trochu jiných podmínek než dříve, protože například stavíme za pomoci dotací nový sběrný dvůr, který pochopitelně nemůžeme pronajímat," objasnil starosta. Nečekaný krok radnice, který ovšem musí ještě odsouhlasit zastupitelstvo, vyvolal rozporuplné reakce. Zatímco někteří litují zmařené příležitosti i vynaloženého úsilí, jiní to považují za logické vyústění. „Jen jsem nečekal, že to přijde tak rychle," poznamenal třeba opoziční zastupitel za TOP 09 Vojtěch Duba, který zamýšlený koncept kritizoval už během schvalovacího procesu v zastupitelstvu.

Přispěvatel na facebookovém profilu Jindřichohradeckého deníku Jiří Novák je přesvědčený, že město by mělo dát od takových aktivit ruce pryč. „Za chvíli by chtěla radnice i péct rohlíky a chovat králíky," napsal.