Do konce listopadu pracovníci osadí svetělnými dekoracemi přes 150 sloupů veřejného osvětlení, budovy a ulice v centru, chybět nebude ani světelná fontána na Masarykově náměstí. Služby města ozdobí i vánoční strom, který zatím stojí na zahradě jednoho z domů v Dolní Lhotě a od 23. listopadu rozjasní náměstí Míru.

Vánoční výzdobu i strom chystají pomalu i Technické služby Třeboň.

„S výzdobou města začneme v listopadu. Jedná se o instalaci světelných prvků na sloupy veřejného osvětlení ve vybraných lokalitách města. Dále jde o instalaci a výzdobu vánočních stromů, a to jak v městě Třeboni, tak i jeho místních částech,“ popsal, co mají zanedlouho v plánu třeboňské technické služby Petr Tětek, jednatel společnosti.

Zimní údržba začíná v Třeboni prvního prosince a končí v březnu. „Vybrané komunikace se v případě zásahu souběžně udržují i v místních částech města. Při posypu komunikací je povoleno užití pouze inertního materiálu. Používat sůl je ve městě a v jeho místních částech zakázáno,“ komentoval Petr Tětek s tím, že zimní údržbu na objednávku provádí služby města podnikatelským subjektům. Finance, které padnou na zimní údržbu, závisí podle něho například na množství použitého posypu, četnosti zásahů a jejich délce.

Ilustrační foto.
Město pomáhá starším lidem s nákupem

V Jindřichově Hradci začínají pracovníci technických služeb stejně jako každý rok se zimní údržbou od prvního listopadu do konce března. „Radou města byl schválen plán zimní údržby, který určuje rozsah a pořadí udržovaných komunikací,“ shrnul jednatel jindřichohradeckých služeb, Ivo Ježek. Rada města Jindřichův Hradec také schválila nákup posypové soli pro služby města v celkovém objemu 800 tun za 1 520 000 korun. Dalších zhruba 500 tun zbylo firmě z minulých let.

Na zimu se připravují i pracovníci Správy a údržby silnic Jihočeského kraje (SÚS) z Jindřichohradecka. Ředitel jindřichohradeckého závodu SÚS Josef Tolkner upřesnil, že silničáři v okrese udržují přes 1100 kilometrů silnic první, druhé i třetí třídy, a to postupně podle důležitosti komunikací. Na údržbu mají připraveno 5400 tun soli v pěti halách, 13 800 tun tzv. inertu v devíti halách a celkem pět kilometrů tzv. zásněžky, což jsou jakési ploty, které se staví podél silnic jako zábrany proti sněhu.

Údržbu na Jindřichohradecku silničáři zajišťují v 11 okruzích chemické a 22 okruzích inertní údržby, k dispozici mají také 15 vlastních traktorů a 14 nakladačů. S údržbou pomáhá 20 nasmlouvaných dodavatelů, kteří mají vlastní traktory či nakladače. Dispečink silničářů bude nepřetržitě v provozu od 1. listopadu do 31. března.