Cena nafty se pozastavila, přesto je proti loňskému roku stále vysoká

Týká se to například třeboňských Technických služeb. „Drželi jsme ceny tím, že jsme rozdíl museli vyrovnávat v rámci vnitřních zdrojů. To ale nejde pořád, museli jsme proto navýšit zákazníkům položky za svoz odpadu pouze za naftu o osm procent,“ vysvětlil ředitel Technických služeb Jaroslav Kubal. Dodal, že pokud by se cena nafty výrazně snížila, budou na to reagovat.

V praxi to znamená, že o deset tisíc korun měsíčně navíc vydá za svoz a likvidaci odpadů od července město Lomnice nad Lužnicí. „Dohodli jsme se, že budeme sledovat doklady s vyúčtováním. Pokud nebudou odpovídat skutečným nákladům, dohodu upravíme,“ uvedl starosta Lomnice Karel Zvánovec. Dodal, že je sám zvědavý, zda budou dopravci tak rychle reagovat také na snížení ceny nafty.

Pro obce, kterých je na svozové trase víc a podíl na dopravě se rozpočítává, je částka o trochu nižší. „Počítal jsem to a činí to asi o 74 korun víc na každý svoz. Změny o navýšení ceny jsme dostali na vědomí kolem 8. července se zpětnou platností od 1. června,“ vysvětlil starosta Domanína Pavel Michal.

„To jsem netušil, že obce musí platit víc na vyvážení popelnic. Jen doufám, že to nebudeme muset zase doplácet my,“ míní František Lhoták z Třeboňska.

Řešení situace hledají i dopravní firmy a společnosti. „Obrovské problémy máme s nákladní dopravou. Snažíme se o individuální přístup, ale není to jednoduché. Kde se dostáváme do ztrát, musíme spolupráci ukončit,“ vysvětlil ředitel ČSAD Jindřichův Hradec Martin Schrutz. Doplnil, že z těchto důvodů už ukončili spolupráci asi se třemi firmami, jež na navýšení nákladů nepřistoupily.

Výdaje za naftu dělají velké starosti i soukromým dopravcům. „Zatím jsme cenu za přepravné nezvyšovali. Jsme rodinný podnik, tak se snažíme ušetřit na sobě,“ svěřil se majitel Z Trans Nová Bystřice Jaroslav Zmeškal. Vysvětlil, že se někdy stane, že řekne cenu a zákazník jde jinam.
Někteří přepravci jsou podle něj levnější, ale bývá to tím, že mají starší auta.

Miroslava Kolářová, Stanislav Koblihová