Jan Vágner z Jámy.Jan Vágner z Jámy.Zdroj: Deník/Jana VandlíčkováOčití svědci lhenické události již nežijí. Jen hrstka lidí ze Lhenicka a okolí může interpretovat historku mladším generacím. Jedním z nich je Jan Vágner z Jámy. „Nepamatuju si to, to je jasné, ale všechno vím z vyprávění babičky a tety Pavelků,“ vzpomněl pan Vágner, který dodává osmdesát let starému příběhu na autentičnosti a povídáním se vrací do předposledního roku druhé světové války. Válečné letadlo se zřítilo na masopustní úterý 22. února 1944 jen krátce po poledni. Bylo slyšet letadla, jak létají v trojúhelníku Smědeč – Záhoří – Miletínky a „štěkot“ kulometu. „Tehdy ale ještě byly zimy, jak mají být. Mrzlo, bylo čtyřicet centimetrů sněhu a nízká oblačnost. Stmívalo se už kolem třetí odpoledne. Kdo mohl a měl z čeho, pekl doma masopustní koblihy, průvod masek se za války nekonal,“ popisuje Jan Vágner. Němci pálili po Liberátorovi z messerschmittů a lidé z Jámy i okolních obcí čas od času vycházeli ven, aby zjistili, co se vlastně děje. Smrtelné zásahy zřejmě bombardér dostal někde nad Příslopem a začal hořet motor. V té chvíli pilot zavelel k výskoku s padákem.

Deset letců odvleklo Gestapo

Tři letce zatkli v okolí Smědče četníci z Chrobol a gestapo z Prachatic. Další tři letci dopadli u Vadkova, byli ošetřeni místními lidmi a následně zatčeni Gestapem. Střelec a palubní mechanik dopadli u Lhenic a jejich zranění ošetřil lékař MUDr. Jandera. I oni byli Gestapem zadrženi stejně jako navigátor, který dopadl u Vodice. Střelec a radista Tropeano dopadl do lesa nad Pavelkovnou. Všichni skončili v lágrech. Do USA se vrátili až v roce 1945, když byli jako zajatci osvobozeni americkou armádou.

Zapomenout se nesmí ani na obyvatele Lhenicka, který stihl krutý osud za pomoc nepříteli. Čtyři lidé z Vadkova byli odvezeni na Gestapo do Českých Budějovic a následně k soudu do Prahy. Všichni vězení přežili. Vrátili se v květnu 1945, ale Jan Šandera, který dostal dva roky a odseděl si je na Pankráci a v lágru v Rotau, se domů vrátil s trvalými zdravotními následky. Marie Vondrušová a Marie Šandová byly rok a půl vězněny v lágru v Aibachu. Do vězení musel i V. Hamberger, který byl propuštěn pro stáří v květnu 1944.

Prsteny skryté před komunisty

Příběh pana Vágnera se váže k radistovi, seržantu Tropeanovi, který o masopustě před osmdesáti lety přišel do domu rodiny Podlahových. „Teta vypravovala, že se najednou z ničeho nic v okně zjevil vysoký chlap. Anglicky opakoval jen military, military. Nechali ho vyspat, dali mu najíst,“ posílá dál válečný příběh Jan Vágner a dodává, že mičovický financ pak letce zatkl. Ještě před tím ale prý seržant Tropeano spálil v kamnech fotografie a dopisy, které měl u sebe. „Tetě Pavelků zanechal dva prsteny. Celá léta je měla doma důkladně schované. Sám jsem je viděl,“ dodává pamětník z Jámy a přidává, že šnůry z padáku amerického seržanta sousedům dlouhá léta sloužily na sušení utěrek nad kamny.

Bledule jarní v údolí potoka Melhutka nedaleko Lhenic.
I na jihu Čech narazíte na bílou záplavu bledulí jarní. Nedaleko Lhenic

Teta Pavelků, jak sousedku všichni oslovovali, prsteny zapírala před socialistickým vedením státu. „Oba měla schované ve škatulce, byly nádherné z masivního zlata,“ popisuje skvosty Jan Vágner. Až po revoluci je pak prý věnovala do plzeňského muzea. To se ale stalo až někdy kolem roku 2000, poté co Lhenice a okolí postupně navštívili dva ze tří přeživších členů posádky Liberátoru „Black Magic“ M. Q. Vanderhoof a H. L. Williams. „Vím, že jeden z nich dokonce dostal na památku i kousek oné šňůry z padáku, které visely nad kamny,“ dodává k příběhu Jan Vágner.

Zapomenout nesmíme!

Letos sedmasedmdesátiletý Jan Vágner z Jámy už může být považován za pamětníka, i když válečné události má v paměti jen zprostředkovaně od svých příbuzných a sousedů. Tvrdí ale, že na takové hrůzy a zrůdnosti tehdejší doby se nikdy nesmí zapomenout. Je pyšný na to, že mohl příběh vypravovat svým dětem, a ty ho zase předají těm svým. „A pokud by někdo chtěl vědět o leteckém neštěstí u Lhenic ještě víc, stačí zalistovat v knize Operace Argument,“ dodává a hrdě ukazuje modrou knihu, která popisuje sestřelení amerických bombardérů ještě u Horšovského Týna a Nepomuku. Příběh Jana Vágnera z Jámy, jak mu ho vyprávěly teta s babičkou tam ale nenajdete.

S využitím materiálů Jana Bumby ze Lhenic a knihy Operace Argument