Silnice

Silničáři vyjížděli v úterý už v jednu hodinu v noci. „Měli jsme nasazenou všechnu techniku. Komplikace nám působil mráz, protože při teplotě kolem osmi stupňů pod nulou se začíná snižovat účinnost soli,“ uvedl ředitel jindřichohradecké pobočky Správy a údržby silnic Jihočekého kraje Josef Tolkner. V poledne už byly podle jeho slov chemicky ošetřené silnice silnice holé a mokré. „Sníh napadl rovnoměrně v celém okrese, ale tradičně na Studensku byla situace nejhorší. Údržbu vozovek nám tam ztěžoval vítr, takže jsme tam na prohrnování najímali i traktory,“ uzavřel Josef Tolkner.

Landštejn

Bílou zimu si pochvaluje kastelánka hradu Landštejn Jiřina Mládková: „Máme zimní spánek. Nemusíme nikam ráno v sedm hodin cestovat, tak si dopoledne prohrneme vlastní sněhovou frézou cestu k silnici, kterou prohrnují lesáci. Je tu krásná čistá zima. Silnice jsou jen posypané, což je mnohem lepší než aby byly posolené a rozježděné.“ Problémy by podle jejích slov neměli mít ani s mrazy, protože mají asi pět let nový vodovod.

Autobusy

Mrazy by neměli zaskočit ani řidiče ČSAD. „Mrazy nejsou v posledních dnech tak veliké a myslím si, že to nebude tak strašné ani v následujících dnech. Když byly před dvěma týdny dvacítky, tak jsme problémy také neměli,“ uvedl vedoucí autobusové dopravy ČSAD v Jindřichově Hradci Jiří Krupička.

Sníh jim však práci přece jen komplikuje. „Měli jsme jen jedno výrazné čtyřicetiminutové zpoždění na Dačicku v úseku Želetava – Krásonice, kde byla špatně sjízdná silnice. Na dalších trasách jsme se většinou vešli do zpoždění patnácti až dvaceti minut zejména u ranních spojů, kdy nebyly všechny silnice ještě protažené, protože silničáři nemohou stihnout najednou všechny,“ vysvětlil Jiří Krupička.

Záchranky

Zima je také náročnější pro řidiče záchranky. „Samozřejmě se musí jezdit opatrněji a také dojezdové časy jsou v některých případech delší. Zatím jsme ale nezaznamenali případ, že bychom se k pacientovi někam nedostali,“ sdělila vedoucí lékařka dačické záchranky Ladislava Fabešová. Žádné problémy v letošní zimě dosud nezaznamenal ani primář záchranky v Jindřichově Hradci Miroslav Vlasák.