Silničářům přidělal vrásky řidič, který nechal stát auto uprostřed cesty v Blatě a odešel.

Do rána totiž celý okres zalehla bílá peřina a posádky sypačů od noci sváděly marný boj se sněhovými jazyky. Proto všichni netrpělivě čekali, až odpoledne přestane padat.

„Je to jak souboj, každý chce jet po prostředku a bojí se uhnout do strany, aby nezapadl,“ komentovala jedna řidička včera ráno cestu od Vydří přes Políkno do Jindřichova Hradce.

Svízelná situace byla hlavně na Dačicku. František Novák z Dolních Němčic jel v půl jedné v noci ze Studené domů.
„Silnice byly hodně zafoukané, když jsem projížděl nějakou závějí, tak mi šel sníh až přes přední sklo. Dopoledne už to bylo lepší,“ popsal.

Silničářům se s vypětím všech sil podařilo udržet všechny silnice průjezdné. „Nic jsme nemuseli uzavírat, ale od noci máme nasazenou veškerou naši techniku a také nasmlouvanou a prohrnujeme. Víc se v tuto chvíli dělat nedá. Nejhorší je, že se to kvůli silnému větru stále znovu zasypává,“ uvedl včera dopoledne službu konající dispečer jindřichohradeckého závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Odpoledne již byla situace o něco optimističtější. „Na silnicích 1. třídy jsou zbytky rozbředlého sněhu, všechny 2. a 3. třídy by měly být protažené a rozšířený profil,“ sdělil Brožko.

Velká komplikace ale vznikla v Blatě u Nové Bystřice, kde neznámý cizinec zaparkoval terénní vozidlo tak neukázněně, že zablokoval celou silnici a neprojelo kolem něho ani osobní auto. Pravděpodobně odešel do nějaké chaty a policisté se ho snažili dohledat.

„Museli jsme do Blata jezdit z druhé strany, což zase prodloužilo dobu, než jsme někde prohrnuli,“ naznačil dispečer silničářů Brožko.

Autobusy měly v okrese zpoždění jen do 15 minut. „Třiceti minutové zpoždění měl autobus, který jel z Jindřichova Hradce přes Radouně do Nové Včelnice. Opožděny byly také dálkové spoje z Třeboně do Prahy a z Jindřichova Hradce do Prahy, které měly přes sto minut. Bylo to v důsledku dopravní nehody na trase,“ informoval ředitel ČSAD Jindřichův Hradec Jiří Krupička. Zpoždění 35 minut měl kvůli údajné nehodě také spoj z Třeboně do Jihlavy.

Rychlíky měly do pěti minut zpoždění.

O tom, že je to náročné i pro jednotlivá města o obce, není také pochyb. Mnoho chodníků třeba v Jindřichově Hradci bylo ještě před osmou hodinou ranní neuklizených a chodci využívali silnice. To se pochopitelně nelíbilo řidičům, kteří neměli moc manévrovacího prostoru a hlavně měli obavy, že hned tak nezabrzdí.

Hodina na, v… redaktoři Deníku

Ve středu 15. prosince sledovali redaktoři Deníku sněhovou kalamitu, která zasáhla celý okres. Sníh komplikoval na mnoha místech dopravu. Zpoždění měly autobusy. Lidem však ztížil také pohyb po chodnících ve městech. V obcích na Jindřichohradecku nasadili na úklid sněhu veškerou možnou techniku a omezili posyp, dokud sníh neustane. Nejhorší je, že sníh z ulic není kam dávat a tak vznikají kolem chodníků bílé mantinely, nejde vyjíždět z parkovišť a podobně. Ani silničáři to nemají jednoduché, stačí jeden neukázněný řidič, jako včera u Blata, a na malér je zaděláno hned.

V Panské ulici odklízeli přívaly sněhu celý den hlavně místní obchodníci. Velkou hromadu, která byla vprostřed ulice, pak uklidili pracovníci firmy AVE. Starosta Slavonic Josef Urban si posteskl, že město udržovat komunikace a chodníky zvládá, ale je to finančně velice nákladné. Nelíbí se mu, že stát přesouvá stále více povinností na úřady a ty nemají, kde brát více financí.

Obec Studená měla od úterního večera v terénu na protahování dva vlastní a tři nasmlouvané traktory. „Silnice na 2. a 3. třídách jsou udržované pluhováním, dávat na ně inertní posyp zatím nemá význam, protože to stále zapadává. Komfort to není, ale jde projet všude,“ uvedl starosta Vítězslav Němec.

Veškerou techniku nasadili také ve Strmilově. „Máme zde určitě více sněhu než v Jindřichově Hradci, kde jsem byl. Prohrnujeme technikou, frézujeme chodníky a odklízíme i ručně. Myslím si, že se nám prohrnování daří zvládat, potřebovali bychom, aby přestalo padat, protože za čtyři až pět hodin je napadáno znovu,“ sdělil starosta Strmilova Jaromír Krátký.

Posyp podle jeho slov využívají jen velmi omezeně, protože je vzápětí kvůli sněhu znovu shrnutý.

PLUSY

Silničáři do boje s bílou peřinou nasadili veškerou techniku a do odpoledne se jim podařilo většinu silnic i rozšířit natolik, aby se mohla vyhýbat auta. Rovněž pracovníci technických služeb měst a obcí se snažili odklízet sníh z chodníků.

MÍNUSY

Veškeré úsilí však hatilo počasí, jehož rozmarům nijak nejde zabránit. Nezbývá než doufat, že sněžení a silný vítr, který doslova hatil každou snahu o protažení silnic, opravdu ustane a situace se navrátí k zimnímu normálu.